Wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową

Usuwanie zmarszczek Zakopane – medycyna estetyczna w Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Każdego dnia, kiedy się uśmiechamy czy marszczymy brwi, następuje skurcz mięśni twarzy, w wyniku czego powstają fałdy skórne powodujące zmarszczki. Wraz z upływem lat zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. W Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem mamy na to sposób – z pomocą w likwidowaniu problemów wywołanych kurczeniem się mięśni przychodzi toksyna botulinowa. Preparat ten skutecznie wygładza zmarszczki i przywraca twarzy młody, promienny wygląd.

Działanie toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa to najsilniejsza znana toksyna biologiczna, wytwarzana przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Znanych jest 7 typów antygenowych toksyny, które oznaczone są od A–G. Kosmetyczne zastosowanie ma oczyszczona postać toksyny botulinowej, która rozwija się w specjalnych warunkach.

Toksyna botulinowa blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do mięśni twarzy, które są ściśle powiązane z liniami wyrazu twarzy. Preparat ten działa wyłącznie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, zapobiegając ich skurczowi oraz marszczeniu się skóry. Prowadzi tym samym do rozluźnienia mięśnia i znajdującej się nad nim skóry. Dodatkowo – efekt działania toksyny pojawia się stopniowo, a przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo-mięśniowych następuje po około 3-6 miesiącach, w zależności od osobniczych cech pacjenta. W efekcie działania toksyny botulinowej wyraz twarzy się nie zmienia, ale zmarszczki znikają, a twarz staje się wyraźnie odmłodzona.

Iniekcja toksyny botulinowej wykonana przez profesjonalistów – lekarzy medycyny estetycznej i dermatologów z Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem – nie powoduje zamrożenia mimiki twarzy!

Na czym polega zabieg?

Po pierwsze – preparat, który zawiera jad kiełbasiany, wstrzykiwany jest w kilka miejsc na twarzy przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej polega na jego precyzyjnym podaniu do wybranych mięśni. Po drugie – zabieg trwa około 10-15 minut, w zależności od liczby ostrzykiwanych miejsc. Natomiast preparat zaczyna działać po około 2-3 dniach od wstrzyknięcia, a efekt zabiegu powinien być widoczny po około 10-14 dniach. Zabieg jest niemal bezbolesny, nie wymaga znieczulenia miejscowego i bezpośrednio po nim można wrócić do codziennej aktywności.

Istotny jest fakt, że zabieg ten można wielokrotnie powtarzać, a każda kolejna iniekcja wydłuża jego działanie. Dzięki temu kolejne zabiegi można wykonywać w coraz większych odstępach czasu.

Na jakie okolice wykonywany jest zabieg?

Toksynę botulinową stosuje się przede wszystkim w celu usunięcia tzw. kurzych łapek, czyli zmarszczek przy zewnętrznych kącikach oczu, zmarszczek między brwiami (tzw. lwiej zmarszczki), poziomych linii na czole lub linii śmiechu między oczami. Preparat ten coraz częściej stosuje się również w celu wygładzenia szyi oraz unoszenia brwi. Celem zabiegu jest oczywiście usunięcie zmarszczek, maksymalne wygładzenie skóry, a tym samym kompleksowe odmłodzenie.

Zalecenia przed i po zabiegu

Należy przede wszystkim postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Ponadto:

 • Osoby przyjmujące witaminę E, suplementy witaminowe, zioła typu dziurawiec oraz leki przeciwzapalne powinny przestać je zażywać 10 dni przed planowanym zabiegiem z użyciem toksyny botulinowej ze względu na ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych, z obniżeniem efektywności zabiegu włącznie.
 • Nie należy spożywać alkoholu przed i po zabiegu.
 • Minimum 4 godziny po zabiegu nie powinno się schylać czy dźwigać. Zaleca się unikanie wysiłku bezpośrednio po zabiegu oraz korzystania z solarium, basenu czy sauny.
 • Ważne jest również, aby przez dobę po zabiegu nie pocierać ani nie masować miejsc, w które została wstrzyknięta toksyna botulinowa tak, aby nie przemieszczać go poza określony mięsień.

Usuwanie zmarszczek Zakopane – medycyna estetyczna w Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegów z użyciem toksyny botulinowej to n.p.:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • uczulenie na albuminę ludzką,
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne,
 • przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, regulujących akcję serca, np. chinidyna,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • choroby płytki mięśniowo-nerwowej,
 • schorzenia układu nerwowego (np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona etc.).
Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Usuwanie zmarszczek - botox
Zmarszczki mimiczne twarzy
1400 zł
Zmarszczki poprzeczne czoła
600 zł
Zmarszczki wokół oczu - kurze Łapki
600 zł
Zmarszczki pionowe gładzizny
600 zł
Zmarszczki królicze
450 zł
Usuwanie tzw. wystającej bródki
450 zł
Lwia zmarszczka
600 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł