Biopsja skóry

Biopsja skóry – Medical Clinic Podhale Art Zakopane. Serdecznie zapraszamy!

Biopsję skóry wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Skórę znieczula się na krótko preparatem na bazie lidokainy lub zamraża. Przed zabiegiem lekarz z Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem przeprowadza wywiad, podczas którego należy poinformować go o wszystkich przyjmowanych lekach i obecnych chorobach, w tym o zaburzeniach krzepliwości krwi.

Przebieg badania

Wycinek skóry pobiera się specjalną jednorazową sztancą o średnicy od 2 do 5 mm. Wyglądem przypomina ona strzykawkę. Sztancę ustawia się prostopadle do powierzchni skóry i powoli obraca. W ten sposób dochodzi do pobrania małego wycinka tkanki, który następnie przekazywany jest do badania. W trakcie pobierania wycinka skóry Pacjent może leżeć lub siedzieć, w zależności od miejsca, które jest badane. Wycinek powinien obejmować nie tylko fragment zmiany na skórze, ale też otaczającą ją zdrową tkankę. Bezpośrednio po pobraniu umieszcza się go w specjalnym roztworze utrwalającym, który zapobiega wysychaniu.

Po zabiegu zwykle nie jest wymagane założenie szwów, wystarczy specjalny opatrunek, którego celem jest zatrzymanie krwawienia.

Wynik histopatologiczny wydawany jest po około 10–14 dniach. Biopsja skóry to zabieg w pełni bezpieczny. Rzadko po jego przeprowadzeniu występują jakiekolwiek powikłania. Czasami zdarza się, że w miejscu pobierania tkanki tworzy się krwiak, który jednak jest szybko wchłaniany przez organizm.

Biopsja skóry trwa przeciętnie kilka minut i nie wymaga szczególnego przygotowania. Ponadto po jej przeprowadzeniu Pacjent może od razu wrócić do codziennych aktywności. Co ważniejsze – wynik badania biopsyjnego i właściwe rozpoznanie schorzenia jest podstawą wdrożenia odpowiedniego leczenia chirurgicznego lub farmakologicznego.

Wskazania

Wskazania do badania biopsyjnego skóry to np.:

  • podejrzenie nowotworu skóry,
  • stany przedrakowe skóry,
  • choroby tkanki łącznej (należy do nich toczeń rumieniowaty układowy, twardzina),
  • choroby zapalne skóry,
  • zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej,
  • zmiany na błonie śluzowej narządów płciowych,
  • podejrzenie chłoniaka skóry,
  • łuszczyca.
Przeciwwskazania

Istnieją też pewne przeciwwskazania do wykonania tego badania. Nie przeprowadza się go na martwiczo zmienionej tkance, a także na skórze, która pokryta jest owrzodzeniami i strupami. Wynika to z faktu, że takie fragmenty tkankowe nie pozwalają na poprawne rozpoznanie ewentualnej choroby. Przeciwwskazaniem są też niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi.

Zalecenia po zabiegu

Biopsja skóry jest badaniem stosunkowo bezpiecznym, natomiast ewentualne powikłania, które mogą wystąpić po pobraniu wycinka, to zakażenie rany i/lub krwiak. Aby tego uniknąć, po zabiegu należy ograniczyć na jakiś czas (wskazany przez lekarza) wysiłek fizyczny, a poddane badaniu miejsce trzeba chronić przed moczeniem czy potencjalnym urazem do czasu zdjęcia opatrunku i wygojenia danego miejsca.

Skuteczność biopsji oceniana bardzo wysoko, dlatego warto ją wykonywać. Wyniki badań znacznie ułatwiają określenie rodzaju choroby, a także stopnia złośliwości raka. Stanowią też dla lekarza niezbędne źródło informacji, aby mógł dla lekarza, aby mógł wybrać i zastosować najskuteczniejszą w określonym przypadku metodę leczenia.

Zapraszamy serdecznie do poradni chirurgii ogólnej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem, gdzie zabiegi przeprowadzają doświadczeni lekarze specjaliści.

Biopsja skóry – dermatologia Medical Clinic Podhale Art Zakopane, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Dermatologia i dermatochirurgia
Zabiegi
Kriochirurgia zmian skórnych (do 5 zmian)
280 zł
Usunięcie zmiany na ciele
od 450 zł
Usunięcie zmiany na twarzy
550 zł
Łyżeczkowanie zmian skórnych (do 3 zmian)
250 zł
Łyżeczkowanie zmian skórnych (kolejna zmiana)
40 zł
Badania
Badanie dermatoskopem - 2 zmiany
80 zł
Biopsja + badanie histopatologiczne
180 zł
Badanie histopatologiczne
90 zł
Konsultacje
Konsultacja dermatologiczna
250 zł
Konsultacja dermatologiczna z dermatoskopią
od 300 zł
Konsultacja trychologiczna
250 zł
Konsultacja trychologiczna z trichoskopią
300 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł