Wyprysk kontaktowy i alergiczny

Wyprysk na twarzy, leczenie – Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Dla wyprysku kontaktowego charakterystyczny jest brak leżącej u podłoża choroby reakcji immunologicznej, w przeciwieństwie do alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Kontaktowe zapalenie skóry może wystąpić nawet bez wcześniejszej alergizacji określoną substancją, podczas pierwszego zetknięcia z nią.

Wystąpienie zmian skórnych z podrażnienia ma związek z czasem trwania oraz dawką substancji drażniącej. Nie ma tego w przypadku alergii. Kolejną cechą charakterystyczną oraz odróżniającą od alergicznego kontaktowego zapalenia skóry jest obecność zmian skórnych jedynie w miejscu kontaktu danego czynnika ze skórą. Przykładowo klamry w pasku czy metalowego kolczyka. W alergii zmiany mogą być obecne również w innych miejscach. Ponieważ jednak czynniki drażniące powodują zwiększoną wrażliwość skóry na wszystkie inne składniki, oba schorzenia mogą ze sobą współistnieć. Doświadczeni lekarze dermatolodzy z Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem na pewno zdiagnozują problem i zastosują skuteczne leczenie.

Czynniki drażniące i toksyczne

Lista czynników drażniących i toksycznych występujących w otoczeniu jest bardzo długa. Drażniąco na skórę wpływają chemikalia, w tym m.in. kosmetyki czy perfumy, detergenty, farby, lakiery, pyły, rozpuszczalniki organiczne, zasady, kwasy, promieniowanie UV, jonizujące, laserowe, ciepło, zimno. U części osób mających zmiany skórne rozpoznaje się tzw. wyprysk zawodowy. Jest on związany z uczuleniem na szkodliwe substancje z wyżej wymienionych grup występujące w pracy. Alergenami mogą być także substancje, będące w składzie ubrań czy obuwia (np. wełna, guma) i metale, takie jak nikiel. Zdarza się również, że wyprysk pojawia się pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego, czyli po prostu światła słonecznego.

Wyprysk kontaktowy powstaje pod wpływem kontaktu z alergenem czy substancją drażniącą. Dochodzi wówczas do tworzenia się na ciele swędzących, łuszczących się zmian skórnych.

Objawy

Wśród objawów, poza wspomnianym już świądem oraz łuszczeniem się skóry, można wymienić m.in. rumień, obrzęk, nadżerki, pojawianie się pęcherzyków i grudek. Powstają one zazwyczaj w miejscu zetknięcia ciała z czynnikiem alergizującym, ale mogą również wystąpić na całym ciele. Skóra jest wysuszona, zgrubiona, często pęka (np. na dłoniach), powodując ból – wyraźnie widać na niej bruzdy, przypominające korę drewna.

Leczenie wyprysku kontaktowego

W leczeniu wyprysku kontaktowego istotne jest oczywiście unikanie substancji czy czynników, które powodują podrażnienie. Przy bardzo nasilonych objawach, takich jak rumień, obrzęk, sączenie, świąd, lekarz może zastosować nawet silne leki przeciwzapalne w postaci miejscowych kremów lub maści z glikokortykosteroidami. Bardzo rzadko bywają stosowane również leki steroidowe ogólnie, czyli tabletki lub zastrzyki. Wspomagająco mogą być stosowane przymoczki z soli fizjologicznej, kremy z cynkiem oraz w razie potrzeby miejscowe i ogólne antybiotyki. W terapii, szczególnie przy współistnieniu świądu, zastosowanie znajdują również leki przeciwhistaminowe.

Ważne jest, aby dbać o odpowiedni poziom natłuszczenia oraz nawilżenia skóry. W przypadku, kiedy zmiany nie powstały pod wpływem światła słonecznego, można skorzystać z leczniczego naświetlania skóry. Leczenie jest zwykle skuteczne i znacząco poprawia wygląd skóry.

Zapraszamy serdecznie do poradni dermatologicznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem.

Wyprysk na twarzy, leczenie – dermatologia Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Dermatologia i dermatochirurgia
Zabiegi
Kriochirurgia zmian skórnych (do 5 zmian)
280 zł
Usunięcie zmiany na ciele
od 450 zł
Usunięcie zmiany na twarzy
550 zł
Łyżeczkowanie zmian skórnych (do 3 zmian)
250 zł
Łyżeczkowanie zmian skórnych (kolejna zmiana)
40 zł
Badania
Badanie dermatoskopem - 2 zmiany
80 zł
Biopsja + badanie histopatologiczne
180 zł
Badanie histopatologiczne
90 zł
Konsultacje
Konsultacja dermatologiczna
250 zł
Konsultacja dermatologiczna z dermatoskopią
od 300 zł
Konsultacja trychologiczna
250 zł
Konsultacja trychologiczna z trichoskopią
300 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł