Grzybica skóry i paznokci

Leczenie grzybicy Zakopane – Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Grzybica skóry należy do grupy zakaźnych chorób wywołanych przez gatunki grzybów chorobotwórczych. Atakują one organizm najczęściej, kiedy jego równowaga (homeostaza) zostaje zachwiania. Do infekcji grzybiczych predysponują choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo-jelitowe, defekty układu odpornościowego i krążenia; a także długa terapia antybiotykami, przyjmowanie sterydów i chemioterapia. W patogenezie grzybicy stóp istotnym elementem jest potliwość stóp. Zakażenia grzybicze są jednymi z najczęściej odnotowywanych chorób, z jakimi Pacjenci zgłaszają się do poradni dermatologicznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem.

W jaki sposób zarażamy się grzybicą?

Grzybicą można się zarazić przez kontakt z powierzchniami lub przedmiotami, na których grzyby chorobotwórcze się znajdują. Jednak sama ich obecność to nie wszystko – grzyby potrzebują do rozwoju przede wszystkim ciepłego i wilgotnego środowiska.

Zachowania, których należy unikać, aby zminimalizować ryzyko zakażenia grzybicą, to:

  • długotrwałe noszenie zakrytych, nieprzewiewnych butów (na przykład gumowych) oraz skarpet ze sztucznych tkanin,
  • noszenie niedopasowanego obuwia, zbyt małego, wąskiego, które prowadzi do deformacji płytek paznokciowych i sprzyja grzybicy,
  • noszenie ubrań ze sztucznych materiałów, które nie pozwalają na odparowanie potu – nieprzewiewna bielizna, skarpetki,
  • nieprzestrzeganie higieny,
  • nadmierna higiena (prowadzi do niszczenia warstwy rogowej naskórka, a więc jednego z elementów chroniących nieuszkodzoną skórę przed zakażeniami oraz do pozbywania się naturalnej flory bakteryjnej, pełniącej funkcję ochronną przed infekcjami),
  • korzystanie z publicznych sanitariatów (umywalki, prysznice, ubikacja) i chodzenie boso w takich miejscach jak basen, sauna, siłownia, publiczny prysznic,
  • noszenie pożyczonego obuwia (np. butów na kręgielni) lub przymierzanie butów w sklepie,
  • współdzielenie przyrządów higienicznych, na przykład ręcznika, pumeksu czy tarki do stóp z innymi osobami,
  • korzystanie z usług kosmetycznych, zwłaszcza pedicure i manicure wykonywanego niedokładnie zdezynfekowanymi narzędziami,
  • korzystanie ze wspólnych przedmiotów, takich jak grzebienie, szczotki, ręczniki.
Rodzaje grzybicy

Występuje kilka rodzajów grzybic, zlokalizowanych w różnych rejonach ciała, które wywołują nieprzyjemne dolegliwości. Wszystkie przypadki wystąpienia objawów należy jak najszybciej konsultować z lekarzem dermatologiem.

Grzybica skóry owłosionej

Ten typ grzybicy zlokalizowany jest na owłosionej skórze głowy oraz (w przypadku dorosłych mężczyzn) na brodzie. Grzybica skóry głowy najczęściej dotyka najmłodszych. Na skórze pojawiają się ogniska intensywnego złuszczania, mogące powodować powstawanie przełysień. Zazwyczaj odpowiadają za to dwa rodzaje grzybicy: drobnozarodnikowa powierzchowna lub strzygąca powierzchowna. Z kolei grzybica owłosionej skóry brody przybiera dwie postaci – złuszczających ognisk albo zapalnych guzów z ropnym wysiękiem.

Grzybica skóry gładkiej

Grzybica skóry nieowłosionej, która jest jedną z najbardziej powszechnych odmian, zazwyczaj przybiera postać pojedynczych bądź mnogich okrągłych lub owalnych ognisk rumieniowo-obrzękowych połączonych z krostkami i grudkami na obwodzie albo rumieniowo-złuszczających z odczynem zapalnym. Zmianom skórnym, towarzyszy świąd skóry, który niekiedy bywa naprawdę mocno nasilony, czasem wręcz uniemożliwiający Pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Ten typ grzybicy może pojawić się praktycznie na każdym obszarze ciała, choć najczęściej lokalizuje się na kończynach, a u mężczyzn często występuje w pachwinach. Występują dwa rodzaje tego schorzenia – grzybica strzygąca skóry gładkiej oraz drobnozarodnikowa – dające podobny obraz kliniczny.

Grzybica stóp

Grzybica stóp jest jednym z najczęściej zgłaszanych przez Pacjentów zakażeń o podłożu grzybiczym. Wyróżniamy jej trzy odmiany – międzypalcowa, potnicowa i złuszczająca. W przypadku odmiany międzypalcowej zazwyczaj zmiany pojawiają się między trzecim a czwartym palcem stopy i mają postać maceracji, rumienia i złuszczania naskórka.

Odmiana potnicowa objawia się powstawaniem w okolicy śródstopia ognisk rumieniowo-wysiękowych, którym towarzyszą liczne pęcherzyki.

Z kolei w przypadku odmiany złuszczającej ogniska choroby w postaci nadmiernego zrogowacenia naskórka ze zmianami rumieniowo-złuszczającymi pojawiają się na bocznych częściach stóp lub podeszwach.

Grzybica paznokci

Najczęściej zakażenia grzybicze paznokci pojawiają się na stopach, ale mogą dotyczyć również rąk. W przypadku grzybicy stóp zmiany występują na ogół na paznokciach palców zewnętrznych ze względu na narażenie ich na ucisk w obuwiu. Płytki paznokciowe ulegają przebarwieniu (najczęściej tracą przezroczystość – mają kolor mleczny lub żółtawy), zgrubieniu i pojawiają się na nich bruzdy. Jednocześnie stają się łamliwe i kruche. W zaawansowanych stadiach grzybicy płytka paznokciowa może nawet ulec wykruszeniu.

Leczenie grzybicy Zakopane

Ryzyko zakażenia grzybicą można zminimalizować, ale niestety nigdy całkowicie nie da się go wyeliminować. Co zatem zrobić, kiedy już wystąpią pierwsze objawy grzybicy: swędzenie, ból, zmiany skórne? Przede wszystkim trzeba działać szybko. Im wcześniej włączymy leczenie, tym większą mamy szansę na zahamowanie rozwoju choroby i szybki powrót do zdrowia.

Zakażenia grzybicze wymagają stosowania zewnętrznych preparatów (maści, pudry, kremy, aerozole); leków doustnych oraz wdrożenia zasad profilaktyki, dzięki której można zminimalizować nawrót choroby. W przypadku leczenia grzybicy stóp, ważne jest np. zdezynfekowanie obuwia, a najlepiej jego wymiana na nowe. Zazwyczaj w terapii stosuje się leki, takie jak: terbinafina, itrakonazol, mikonazol, flukonazol.

Odpowiednie leczenie i czas trwania kuracji ustali doświadczony dermatolog z Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem. Warto nadmienić, że niezwykle istotna jest ciągłość kuracji i konsekwentne stosowanie się do zaleceń lekarza, nawet kiedy wydaje się, że jesteśmy zdrowi.

Leczenie grzybicy Zakopane – dermatologia Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Dermatologia i dermatochirurgia
Zabiegi
Kriochirurgia zmian skórnych (do 5 zmian)
280 zł
Usunięcie zmiany na ciele
od 450 zł
Usunięcie zmiany na twarzy
550 zł
Łyżeczkowanie zmian skórnych (do 3 zmian)
250 zł
Łyżeczkowanie zmian skórnych (kolejna zmiana)
40 zł
Badania
Badanie dermatoskopem - 2 zmiany
80 zł
Biopsja + badanie histopatologiczne
180 zł
Badanie histopatologiczne
90 zł
Konsultacje
Konsultacja dermatologiczna
250 zł
Konsultacja dermatologiczna z dermatoskopią
od 300 zł
Konsultacja trychologiczna
250 zł
Konsultacja trychologiczna z trichoskopią
300 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł