Leczenie AZS – Medical Clinic Podhale Art Zakopane. Serdecznie zapraszamy!
Atopowe zapalenie skóry to choroba, której źródło leży głównie genach Pacjenta. Faktem jest że atopię uważa się za chorobę cywilizacyjną. Na początku XX wieku objawy tego typu alergii stwierdzano u 1 proc. ludności, obecnie na atopię cierpi prawdopodobnie 1/3 populacji. Najwięcej nieprawidłowych reakcji organizmu pochodzi z narządów bezpośrednio kontaktujących się z alergenami zewnętrznymi, jak np.: z układu oddechowego, przewodu pokarmowego i skóry.
Atopowe zapalenie skóry jest powszechnie związane z podwyższonym poziomem immunoglobuliny E (IgE).
Jednym z objawów atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd, który utrudnia funkcjonowanie, każdemu choremu, co ważniejsze skóra która jest notorycznie podrażniana oraz drapana robi się bardzo sucha i szorstka. Na ciele, wskutek AZS, pojawia się coraz więcej czerwonych plam, grudek przypominających liszaj. Na skórze pojawiają się tzw. przeczosy powstałe na skutek drapania. W rezultacie skóra chorego wygląda jak natłuszczony pergamin, staje się przezroczysta i sucha. Dodatkowo pojawiają się na niej czerwone grudki, które mają tendencję do mnożenia się i rozlewania w okolicach łokci, kolan, szyi, karku, stóp dłoni, twarzy. Te piekące i swędzące wykwity na skórze to właśnie objawy AZS. Ponadto zmiany mogą się pojawić nawet do 48 godzin po kontakcie ze źródłem alergenu.
Bacząc na to że atopowe zapalenie skóry jest czasami trudne do rozpoznania to powinien to zrobić dermatolog lub alergolog. Typowe zmiany skórne umiejscowione są np. w przegubach łokci i kolan, na szyi, w oczodołach. Chorobę tę rozpoznaje się na podstawie objawów i wywiadu z chorym.
Leczenie atopowego zapalenia skóry nie jest łatwe. Jeśli można stwierdzić, jakie czynniki uczulają Pacjenta z AZS, leczenie polega przede wszystkim na eliminacji alergenów z jego otoczenia lub z pokarmów.
Na dobry stan skóry chorego składa się wiele elementów: profilaktyka choroby, połączona z odpowiednią pielęgnacją skóry i kontrolą stanów zapalnych daje możliwie najlepszy efekt.
Bardzo ważne jest jednoczesne dbanie o to, aby zapobiegać powstawaniu kolejnych zmian poprzez właściwą pielęgnację – stosowanie tzw. emolientów, specjalnych preparatów (maści, balsamów, olejków do kąpieli) natłuszczających i nawilżających skórę. W tym czasie należy odstawić inne, szczególnie silnie perfumowane i mocno chemiczne kosmetyki ponieważ mogą one tylko zaostrzyć stan chorobowy.
W leczeniu farmakologicznym stosuje się głównie glikokortykosteroidy, które aplikuje się miejscowo na zmiany skórne. Mają one postać maści, kremów czy płynów. Zazwyczaj na początku lekarz zapisuje silniejsze preparaty, które stopniowo zastępuje słabszymi. AZS ma tendencję do nawracania, więc ważna jest konsekwencja w walce z nim.
Leczenie AZS – dermatologia Medical Clinic Podhale Art Zakopane, ul. Chramcówki 7.