Kup Voucher! Idealny pomysł na prezent!
Nowa placówka w Nowym Targu, kliknij!
USG tarczycy

USG tarczycy Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Ultrasonografia to jedno z badań obrazowych, służących do oceny wielkości, położenia oraz funkcjonowania poszczególnych narządów. Jednym z nich jest umiejscowiona w obrębie szyi tarczyca. Jej dysfunkcja nierzadko zaburza pracę całego organizmu, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka. Patologię tego gruczołu rozpoznaje się zazwyczaj za pomocą badań laboratoryjnych i USG, które daje lekarzowi jego dokładny obraz oraz pozwala na ocenę ewentualnych zmian chorobowych typu guzki, torbiele i inne. Jest to badanie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne, a do tego krótkie. W Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem wykonują je doświadczeni, wykwalifikowani specjaliści.

Wskazania do badania

USG tarczycy i przytarczyc jest badaniem, które na ogół zleca się jako uzupełniające w przypadku nieprawidłowych wyników TSH, FT3, FT4, przeciwciał anty-TPO i -TG. Wykonuje się je także w przypadku:

  • zgłoszenia przez pacjenta objawów charakterystycznych dla nadczynności bądź niedoczynności tarczycy,
  • zdiagnozowanych chorób tarczycy w rodzinie,
  • badań kontrolnych u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami tarczycy,
  • usunięcia guzów i nowotworu tarczycy w celu monitorowania ewentualnych nawrotów,
  • konieczności zdiagnozowania stanów zapalnych tarczycy, takich jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa,
  • monitorowania wcześniej rozpoznanych zmian w obrębie tarczycy.
Przebieg badania

USG tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy mieć jedynie wyniki poprzednich badań (USG lub scyntygraficznych), jeśli wcześniej były wykonywane.

Pacjent odsłania szyję i zdejmuje biżuterię. USG tarczycy jest nieinwazyjne i bezbolesne. Może być odczuwalny niewielki dyskomfort w przypadku kłopotów z przełykaniem lub powiększonego wola. Lekarz rozpoczyna badanie od nałożenia żelu na głowicę USG. Następnie dociska głowicę aparatu do badanego obszaru ciała. Po wykonaniu serii zdjęć, dokładnym pomiarze oraz obejrzeniu narządu przystępuje do opisywania konkretnych ujęć i kondycji organu. Wyniki badania są zatem dostępne od razu, a czas jego trwania nie powinien przekraczać 10 minut.

Wskazania do dalszej diagnostyki

Jeśli podczas badania wykryte zostaną niepokojące zmiany tarczycy lub przytarczyc, np. okaże się, że są one powiększone (zmiany mogą mieć charakter miąższowy lub guzkowy), zazwyczaj zleca się dalsze badania, przede wszystkim biopsję tarczycy. Biopsja polega na pobraniu z tarczycy fragmentu guzka za pomocą specjalnej igły. Następnie uzyskany w ten sposób preparat przesyła się do badania histopatologicznego, na podstawie którego określa się, czy zmiana w obrębie tarczycy jest łagodna, czy też jest to nowotwór złośliwy.

W Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem mamy sprzęt do badań, który obsługują doświadczeni specjaliści. Serdecznie zapraszamy na konsultacje z naszymi lekarzami endokrynologami oraz na badania!

USG tarczycy Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Endokrynologia
Zabiegi
Termoablacja laserowa guzków tarczycy (echolaser)
10000 zł
Leczenie guzków iniekcjami z etanolu
100 zł
Badania
Biopsja
300 zł
Konsultacje
Konsultacja endokrynologiczna
250 zł
Konsultacja endokrynologiczna z USG tarczycy
330 zł
Wizyta po biopsji
Wizyta receptowa
100 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł