Poradnia endokrynologiczna Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!
Nadnercza to niewielkie gruczoły ulokowane na górnym biegunie nerek. Zbudowane są z części korowej i rdzeniowej, które różnią się od siebie zarówno pod względem budowy, jak i podstawowych czynności. Kora nadnerczy stanowi główną część tego gruczołu – szacuje się, że kora to około 80-90% całego nadnercza.
Prawidłowa praca nadnerczy jest bardzo istotna dla zdrowia i życia człowieka. Głównym zadaniem nadnerczy jest wytwarzanie hormonów, które kierują wieloma procesami w organizmie. Poradnia endokrynologiczna Zakopane w Medical Clinic Podhale Art zajmuje się kompleksową diagnostyką oraz leczeniem chorób nadnerczy.
Jest to rzadki i zazwyczaj niezłośliwy guz ulokowany na nadnerczach. Diagnostyka w tym przypadku jest niezwykle ważna, ponieważ nierozpoznany i nieleczony guz chromochłonny może doprowadzić do zawału serca czy udaru krwotocznego mózgu. Guz z różnym nasileniem objawia się u różnych osób.
Leczenie guza chromochłonnego polega na jego całkowitym operacyjnym usunięciu. Zanim jednak odbędzie się operacja, Pacjent musi przez pewien czas przyjmować leki, które wyregulują ciśnienie tętnicze oraz zwolnią czynność serca.
Zespół Cushinga to choroba, w której występują różnorodne objawy związane z podwyższonym stężeniem glikokortykosteroidów produkowanych w nadnerczach. Na tę dolegliwość narażone są osoby, które chorują np. na reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie skóry. Zespół Cushinga może też być spowodowany nadmierną syntezą kortyzolu w nadnerczach. Objawy zespołu Cushinga występują zawsze, kiedy we krwi jest nadmiar kortyzolu.
Leczenie zespołu Cushinga uzależnione jest od przyczyny wystąpienia choroby. Jeżeli został wywołany przez guz nadnercza, to optymalną metodą leczenia jest operacyjne usunięcie całego nadnercza. W przypadku guza przysadki konieczne jest usunięcie samego guza. Ponadto przed podjęciem leczenia operacyjnego Pacjentowi zaleca się stosowanie leków hamujących syntezę kortyzolu.
Choroba Addisona to inaczej pierwotna niedoczynność kory nadnerczy. Jest zespołem objawów spowodowanych przewlekłym niedoborem hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Objawy choroby Addisona to przede wszystkim zmiany skórne. Charakterystyczne przebarwienia skórne to brązowe plamy w miejscach eksponowanych na działanie promieni słonecznych, łokciach, liniach zgięciowych dłoni, bliznach czy otoczkach sutkowych.
Leczenie polega na uzupełnianiu niedoboru hormonów, które powinny być produkowane przez nadnercza. W leczeniu stosuje się substytucję kortykosterydową, mineralokortykoidową i androgenową.
Hiperaldosteronizm to choroba związana z nadmierną produkcją aldosteronu syntetyzowanego w nadnerczach. Najczęściej rozpoznawanym objawem hiperaldosteronizmu jest znacznie podwyższone ciśnienie tętnicze, oporne na wszelką farmakoterapię.
Leczenie hiperaldosteronizmu polega na uregulowaniu ciśnienia tętniczego oraz normalizacji stężenia potasu we krwi, dlatego wybrana metoda leczenia wiąże się z przyczyną samego schorzenia.
Hirsutyzm to zespół zaburzeń, w którym obserwuje się nadmierne owłosienie u kobiet w miejscach, w których zwykle to owłosienie nie występuje, a więc na brodzie, górnej wardze, klatce piersiowej, brodawkach sutkowych, plecach czy brzuchu. Ponadto nadmiar męskich hormonów płciowych powoduje u kobiet łysienie typu męskiego, zmiany skórne, łojotok, trądzik, zaburzenia miesiączkowania, otyłość, niepłodność, a także stany depresyjne.
Wybór metody leczenia hirsutyzmu wiąże się z ustaleniem przyczyny tej przypadłości. Jeśli przyczyną są guzy jajnika czy nadnercza, zapada decyzja o chirurgicznym usunięciu tych zmian. Jeśli zaś hirsutyzm został wywołany stosowaniem leków, leczenie opiera się na odstawieniu leków, które spowodowały chorobę. Aby usunąć włosy na stałe, stosuje się elektrolizę i laseroterapię. Stosowanie zabiegów kosmetycznych bez ustalenia właściwego rozpoznania często nie przynosi oczekiwanych efektów ze względu na istniejące zaburzenia hormonalne. Dlatego ważne jest ustalenie przyczyn i zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej.
Złośliwy nowotwór może dotyczyć kory nadnerczy lub ich rdzenia. Rzadko diagnozuje się w nadnerczach przerzuty nowotworów rozwijających się w innych narządach. Nowotwory złośliwe nadnerczy są bardzo rzadką przypadłością, a przyczyna ich powstawania jest uwarunkowana genetycznie.
Podstawową metodą leczenia guza nadnerczy jest operacja chirurgiczna. Podczas operacji usuwa się nie tylko guz, ale całe nadnercze. Jeżeli guz nie jest duży, zabieg można wykonać laparoskopowo. Kiedy usunięcie guza operacyjnie nie jest możliwe, stosuje się chemioterapię lub radioterapię.
Zapraszamy serdecznie do Poradni endokrynologicznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem, gdzie diagnozą i leczeniem schorzeń nadnerczy zajmują się doświadczeni specjaliści.
Poradnia endokrynologiczna Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.