Sklep, vouchery! Pomysł na prezent!
Nowa placówka w Nowym Targu, kliknij!
Osteoporoza

Leczenie osteoporozy Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Osteoporoza staje się obecnie coraz większym problemem ochrony zdrowia w krajach wysokorozwiniętych ze względu na starzejące się społeczeństwo. Złamania osteoporotyczne często prowadzą do inwalidztwa Pacjentów, znacząco obniżają jakość ich życia, a w niektórych przypadkach prowadzą do zgonu. Jest to choroba częsta, pojawiająca się z reguły po 50. roku życia. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Zmiany osteoporotyczne dotyczą najczęściej kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej, ale mogą wystąpić również w innych lokalizacjach. Nadmierna podatność kości na uszkodzenie wynika w tym przypadku ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zaburzenia jej struktury oraz jakości.

Osteoporoza pierwotna i wtórna

Osteoporoza najczęściej związana jest z wiekiem i ma podłoże hormonalne. Niedobory hormonalne występujące w okresie przekwitania wpływają negatywnie na strukturę i wytrzymałość kości. Nie można również zapomnieć o niektórych lekach czy innych zaburzeniach hormonalnych, które również mogą się przyczyniać do rozwoju choroby.

Należy również wspomnieć o osteoporozie wtórnej, która powstaje w wyniku zastosowania niektórych leków oraz w przebiegu chorób przewlekłych.

Przyczynami osteoporozy wtórnej są: zaburzenia hormonalne (hipogonadyzmu, hiperkortyzolemia, nadczynność przytarczyc i tarczycy), choroby metaboliczne, choroby przewodu pokarmowego, przewlekła choroba nerek, choroby reumatyczne, nowotwory, anoreksja, unieruchomienie.

Czynniki przyspieszające rozwój osteoporozy

Rozwój osteoporozy przyspieszają następujące czynniki:

  • zÅ‚a dieta (głównie maÅ‚a podaż wapnia, witaminy D, niedożywienie),
  • palenie tytoniu,
  • nadużywanie alkoholu,
  • maÅ‚a aktywność fizyczna,
  • niedostateczna ekspozycja na Å›wiatÅ‚o sÅ‚oneczne.
Objawy, diagnostyka, leczenie osteoporozy Zakopane

Skutkiem zaawansowanej osteoporozy są złamania kości. Należy pamiętać, że nie wszystkie złamania osteoporotyczne objawiają się dolegliwościami bólowymi. Na przykład złamania trzonów kręgowych kręgosłupa znacznie częściej związane są z obniżeniem wzrostu i zmianą sylwetki ciała, ograniczeniem pojemności płuc, utrudnieniami w krążeniu krwi niż z faktycznym bólem. Najgroźniejsze dla zdrowia i życia Pacjentów są złamania szyjki kości udowej. U połowy Pacjentów, którzy przebyli ten uraz, dochodzi do trwałej utraty zdolności samodzielnego poruszania się oraz znacznie zwiększa się u nich ryzyko zgonu. Osteoporoza niestety wciąż jest niedostatecznie często rozpoznawana i nie jest odpowiednio leczona.

Diagnozując osteoporozę, w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem bierzemy pod uwagę kliniczne czynniki ryzyka złamań (stosowanie niektórych leków, wywiad rodzinny, spożycie alkoholu, palenie papierosów czy wskaźnik masy ciała BMI); kostne czynniki ryzyka (oceniane na podstawie badania densytometrycznego) oraz oszacować 10-letnie ryzyko złamań (algorytm FRAX).

W profilaktyce osteoporozy wyróżnia się postępowanie niefarmakologiczne, takie jak ruch i wysiłek fizyczny czy odpowiednia dieta bogata w wapń. Do postępowania farmakologicznego należy stosowanie suplementacji witaminy D i wapnia oraz specjalistycznych leków hormonalnych i przeciwresorpcyjnych.

Osteoporoza wymaga dogłębnej diagnostyki oraz specjalistycznej opieki i leczenia. Pacjenci po 50. roku życia, a szczególnie kobiety po okresie menopauzy, powinni regularnie badać stan swojego kośćca.

ZÅ‚amania

Złamania trzonów kręgów powodują często przewlekły zespół bólowy kręgosłupa, traktowany zwykle jako normalny objaw starości i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Z reguły chorzy nie potrafią przypomnieć sobie urazu, w wyniku którego doszło do złamania kręgu (może je wywołać niewielki ruch, kaszel, schylenie się, podniesienie jakiegoś przedmiotu).

Złamania kości długich najczęściej występują w sezonie jesienno-zimowym, co jest związane ze zwiększoną liczbą poślizgnięć i upadków.

Typowe dla osteoporozy jest złamanie kości przedramienia (w nadgarstku – przy podparciu ręką), a także złamanie szyjki kości udowej. Złamaniom tym towarzyszy silny ból, ograniczenie ruchomości oraz zniekształcenie okolicznych tkanek.

Zalecenia dietetyczne

Wapń

Jest to niezbędny składnik zdrowej kości, dlatego tak ważne jest dostarczanie go organizmowi w odpowiedniej ilości. Zapotrzebowanie dobowe na wapń jest różne:

  • u dzieci do 10. roku życia wynosi 800 mg,
  • u mÅ‚odzieży i osób dorosÅ‚ych 1000 mg,
  • dla kobiet w ciąży, w trakcie karmienia piersiÄ… i po menopauzie oraz u osób w wieku podeszÅ‚ym – 1500 mg.

Najlepszym źródłem wapnia jest jedzenie, ale niestety w diecie polskiej jego podaż jest często nawet o połowę mniejsza od zalecanej. Najwięcej wapnia dostarczają mleko i jego przetwory, pozostałe produkty zawierają go zbyt mało lub słabo się wchłania z przewodu pokarmowego.

Na przykład około 1000 mg wapnia zawierają 3 szklanki mleka, 2 szklanki mleka i 2 plasterki żółtego sera, 3-4 kefiry, 1000 mg białego sera, 3 jogurty. Produkty odtłuszczone zawierają tyle samo wapnia co pełnotłuste. Osobom, które nie tolerują mleka, poleca się mleko wzbogacone w laktazę lub kefiry i jogurty. W wapń wzbogaconych jest wiele produktów, np. płatki śniadaniowe i soki owocowe. Produkty zmniejszające wchłanianie wapnia to szpinak i inne warzywa zawierające kwas szczawiowy oraz ziarna zbóż zawierające kwas fitynowy, np. otręby pszenne (spożywane w dużych ilościach).

Jeśli pokrycie zapotrzebowania na wapń samą dietą nie jest możliwe, wskazane jest przyjmowanie preparatów wapnia.

Witamina D

Jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stężenia wapnia w organizmie. Jej źródłem są produkty żywnościowe, ale jest również wytwarzana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. W Polsce odpowiednie nasłonecznienie jest od połowy czerwca do połowy września, a wystarczający czas przebywania na słońcu to 2-3 razy w tygodniu po 15 minut. W pozostałych miesiącach należy uzupełniać witaminę D wraz z jedzeniem – zalecane jest spożywanie średniej porcji tłustej ryby (np. śledzia, makreli, sardynek) raz w tygodniu lub przyjmowanie preparatów witaminy D. Dobrymi źródłami witaminy D są również: tran, mleko, margaryny i jaja.

Fosfor

Zarówno jego niedostateczne, jak i nadmierne spożycie niekorzystnie wpływa na stężenie wapnia w organizmie. Dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 700-900 mg. Jego źródłem są sery, mięso, ryby, chleb i jaja. Ze względu na fakt, że występuje w wielu produktach i łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego rzadko stwierdza się niedobór fosforu z przyczyn dietetycznych.

Białko

Zalecane dzienne spożycie białka wynosi 1–1,5 g/kg masy ciała. Jest ono niezbędne do utrzymania sprawności narządu ruchu. Niedobór białka u dzieci prowadzi do zaburzeń wchłaniania wapnia; a u osób starszych powoduje utratę masy kostnej, zmniejszenie siły mięśniowej (co sprzyja upadkom), a także słabe gojenie się złamań. Należy pamiętać, że zbyt duże spożycie białka również niekorzystnie wpływa na gospodarkę wapnia, zwiększając jego utratę wraz z moczem.

Zapraszamy serdecznie do Poradni endokrynologicznej, reumatologicznej, a także innych specjalizacji w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem, gdzie diagnostyką i leczeniem zajmują się doświadczeni lekarze.

Leczenie osteoporozy Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Endokrynologia
Zabiegi
Termoablacja laserowa guzków tarczycy (echolaser)
10000 zł
Leczenie guzków iniekcjami z etanolu
100 zł
Badania
Biopsja
300 zł
Konsultacje
Konsultacja endokrynologiczna
250 zł
Konsultacja endokrynologiczna z USG tarczycy
330 zł
Wizyta po biopsji
Wizyta receptowa
100 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopiÄ™ lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciÄ…g lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł