Kup Voucher! Idealny pomysł na prezent!
Nowa placówka w Nowym Targu, kliknij!
Niedoczynność kory nadnerczy

Konsultacje endokrynologiczne Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Niedoczynność nadnerczy spowodowana jest niedoborem hormonu produkowanego przez korę nadnerczy – kortyzolu. Nazywa się go również hormonem stresu. Kortyzol odgrywa rolę w reakcji organizmu na stres, a ponadto reguluje ciśnienie tętnicze oraz poziom glukozy we krwi. Chorych nadnerczy nie należy lekceważyć, ponieważ skutki niedoboru kortyzolu mogą być szkodliwe.

Nadnercza są zlokalizowane powyżej nerek i pełnią ważną funkcję w naszym organizmie. Oprócz kortyzolu produkują aldosteron oraz dehydroepiandrostendion. Podlegają kontroli przysadki mózgowej. Przysadka produkuje ACTH, czyli hormon adrenokortykotropowy, który pobudza wydzielanie kortyzolu przez nadnercza.

Pierwotna niedoczynność kory nadnerczy

Pierwotny niedobór hormonów wynika z uszkodzenia nadnerczy i nosi nazwę choroby Addisona. Może ona mieć podłoże autoimmunologiczne. Uszkodzenie nadnerczy może również wystąpić na skutek wad rozwojowych, nowotworów, stanów zapalnych, a także w wyniku długotrwałego przyjmowania niektórych leków.

Najczęstszym objawem jest bardzo niskie ciśnienie krwi, a się z tym wiąże – skłonność do zasłabnięć oraz nietolerancja wysiłku fizycznego. Bardzo częsta jest również utrata masy ciała oraz bóle mięśni i stawów. Może występować charakterystyczne zaciemnienie skóry, głównie dłoni.

Wtórna niedoczynność kory nadnerczy

Do wtórnej niedoczynności nadnerczy prowadzi niedobór hormonu ACTH produkowanego przez przysadkę. Może to wynikać z uszkodzenia lub zablokowania przysadki bądź z przyczyn autoimmunologicznych. Objawy są bardzo podobne do pierwotnej niedoczynności nadnerczy, jednak mają mniejsze nasilenie, a skóra jest bardzo blada (na dłoniach wręcz odbarwiona). Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, do chorób kory nadnerczy mogą prowadzić również infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze, a także niektóre nowotwory czy nawet hemochromatoza.

Objawy

Objawy przeważnie występują dopiero wtedy, kiedy zniszczeniu ulegnie około 90% kory nadnerczy. U osób, które nie są narażone na większe obciążenia psychiczne i fizyczne, przebieg może być skąpoobjawowy lub nawet bezobjawowy. Pod wpływem obciążenia organizmu może nastąpić tak zwany przełom nadnerczowy, który może prowadzić do śpiączki.

Główne objawy niewydolności nadnerczy to np.:

  • osłabienie,
  • brak apetytu,
  • utrata masy ciała,
  • zmiany skórne – przyciemnienie w przypadku niedoczynności pierwotnej oraz blada skóra w przypadku niedoczynności wtórnej,
  • niskie ciśnienie,
  • zmniejszone stężenie glukozy – hipoglikemia,
  • bóle brzucha i nudności,
  • chęć spożywania słonych pokarmów.

W przypadku zaobserwowania u siebie tego typu objawów, zapraszamy do naszej Poradni endokrynologicznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem na konsultacje z naszymi lekarzami endokrynologami.

Badania

Do diagnostyki niedoczynności kory nadnerczy wykorzystuje się test stymulacyjny z ACTH, który polega na oznaczeniu stężenia kortyzolu we krwi przed i po podaniu ACTH. W przypadku pierwotnej niedoczynności wyjściowe stężenie jest zmniejszone bądź znajduje się w normie, ale po podaniu ACTH nie wzrasta. Z kolei w przypadku wtórnej niedoczynności, podanie ACTH skutkuje zwiększeniem stężenia kortyzolu we krwi.

Lekarz może również zlecić rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową, mogące pomóc w wykryciu przerzutów nowotworowych. Badania immunologiczne wykrywają przeciwciała przeciwnadnerczowe, a RTG oraz USG jamy brzusznej mogą wykryć zwapnienia nadnerczy.

Leczenie

Leczenie niedoczynności kory nadnerczy zależy od postaci niedoczynności nadnerczy. W leczeniu postaci pierwotnej wykorzystuje się glikokortykosteroidy, mineralokortykosteroidy lub androgeny, z kolei w postaci wtórnej lekiem z wyboru są glikortykosteroidy. Dodatkowe leczenie zależy od przyczyny choroby.

Zapraszamy serdecznie do Poradni endokrynologicznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem na konsultacje endokrynologiczne oraz rozszerzoną diagnostykę.

Konsultacje endokrynologiczne Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Endokrynologia
Zabiegi
Termoablacja laserowa guzków tarczycy (echolaser)
10000 zł
Leczenie guzków iniekcjami z etanolu
100 zł
Badania
Biopsja
300 zł
Konsultacje
Konsultacja endokrynologiczna
250 zł
Konsultacja endokrynologiczna z USG tarczycy
330 zł
Wizyta po biopsji
Wizyta receptowa
100 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł