Konsultacje endokrynologiczne Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!
Niedoczynność nadnerczy spowodowana jest niedoborem hormonu produkowanego przez korę nadnerczy – kortyzolu. Nazywa się go również hormonem stresu. Kortyzol odgrywa rolę w reakcji organizmu na stres, a ponadto reguluje ciśnienie tętnicze oraz poziom glukozy we krwi. Chorych nadnerczy nie należy lekceważyć, ponieważ skutki niedoboru kortyzolu mogą być szkodliwe.
Nadnercza są zlokalizowane powyżej nerek i pełnią ważną funkcję w naszym organizmie. Oprócz kortyzolu produkują aldosteron oraz dehydroepiandrostendion. Podlegają kontroli przysadki mózgowej. Przysadka produkuje ACTH, czyli hormon adrenokortykotropowy, który pobudza wydzielanie kortyzolu przez nadnercza.
Pierwotny niedobór hormonów wynika z uszkodzenia nadnerczy i nosi nazwę choroby Addisona. Może ona mieć podłoże autoimmunologiczne. Uszkodzenie nadnerczy może również wystąpić na skutek wad rozwojowych, nowotworów, stanów zapalnych, a także w wyniku długotrwałego przyjmowania niektórych leków.
Najczęstszym objawem jest bardzo niskie ciśnienie krwi, a się z tym wiąże – skłonność do zasłabnięć oraz nietolerancja wysiłku fizycznego. Bardzo częsta jest również utrata masy ciała oraz bóle mięśni i stawów. Może występować charakterystyczne zaciemnienie skóry, głównie dłoni.
Do wtórnej niedoczynności nadnerczy prowadzi niedobór hormonu ACTH produkowanego przez przysadkę. Może to wynikać z uszkodzenia lub zablokowania przysadki bądź z przyczyn autoimmunologicznych. Objawy są bardzo podobne do pierwotnej niedoczynności nadnerczy, jednak mają mniejsze nasilenie, a skóra jest bardzo blada (na dłoniach wręcz odbarwiona). Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, do chorób kory nadnerczy mogą prowadzić również infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze, a także niektóre nowotwory czy nawet hemochromatoza.
Objawy przeważnie występują dopiero wtedy, kiedy zniszczeniu ulegnie około 90% kory nadnerczy. U osób, które nie są narażone na większe obciążenia psychiczne i fizyczne, przebieg może być skąpoobjawowy lub nawet bezobjawowy. Pod wpływem obciążenia organizmu może nastąpić tak zwany przełom nadnerczowy, który może prowadzić do śpiączki.
W przypadku zaobserwowania u siebie tego typu objawów, zapraszamy do naszej Poradni endokrynologicznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem na konsultacje z naszymi lekarzami endokrynologami.
Do diagnostyki niedoczynności kory nadnerczy wykorzystuje się test stymulacyjny z ACTH, który polega na oznaczeniu stężenia kortyzolu we krwi przed i po podaniu ACTH. W przypadku pierwotnej niedoczynności wyjściowe stężenie jest zmniejszone bądź znajduje się w normie, ale po podaniu ACTH nie wzrasta. Z kolei w przypadku wtórnej niedoczynności, podanie ACTH skutkuje zwiększeniem stężenia kortyzolu we krwi.
Lekarz może również zlecić rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową, mogące pomóc w wykryciu przerzutów nowotworowych. Badania immunologiczne wykrywają przeciwciała przeciwnadnerczowe, a RTG oraz USG jamy brzusznej mogą wykryć zwapnienia nadnerczy.
Leczenie niedoczynności kory nadnerczy zależy od postaci niedoczynności nadnerczy. W leczeniu postaci pierwotnej wykorzystuje się glikokortykosteroidy, mineralokortykosteroidy lub androgeny, z kolei w postaci wtórnej lekiem z wyboru są glikortykosteroidy. Dodatkowe leczenie zależy od przyczyny choroby.
Zapraszamy serdecznie do Poradni endokrynologicznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem na konsultacje endokrynologiczne oraz rozszerzonÄ… diagnostykÄ™.
Konsultacje endokrynologiczne Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.