Otyłość – kompleksowe leczenie

Endokrynologiczna poradnia Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Otyłość jest zjawiskiem bardzo powszechnym – w Polsce dotyczy ona ponad 25% populacji. Zarówno nadwaga, jak i otyłość mogą być efektem bardzo wielu czynników (np. niewłaściwy styl życia i żywienia, stres, czynniki kulturowe i tradycje rodzinne, zaburzenia endokrynologiczne, leki internistyczne i psychotropowe, zaburzenia psychiczne). Z drugiej strony otyłość może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca i nerek, zaburzenia hormonalne i nowotwory.

Istotny jest również okres trwania choroby – im wcześniej pojawia się otyłość, tym większe jest ryzyko powikłań. Dlatego bardzo istotne jest zapobieganie rozwojowi tej choroby i wdrożenie zdrowej diety oraz aktywności fizycznej od najmłodszych lat.

Parametrem najczęściej stosowanym do identyfikacji nadwagi lub otyłości jest indeks masy ciała (BMI), obliczany według wzoru: masa ciała/wzrost2. Prawidłowe wartości BMI mieszczą się w zakresie 18,5-24,99 kg/m2. W nadwadze wynosi on 25-29,99 kg/m2, a w przypadku otyłości >30 kg/m2.

Czynniki sprzyjające otyłości

Wśród czynników wpływających na otyłość można wyróżnić kilka grup.

Czynniki środowiskowe
  • negatywne nawyki żywieniowe (bÄ…dź zmiana nawyków na negatywne), np. zwiÄ™kszone spożycie cukrów, wysoko przetworzonej żywnoÅ›ci o dużej gÄ™stoÅ›ci energetycznej, tÅ‚uszczów, zmniejszone spożycie bÅ‚onnika pokarmowego); w efekcie przekraczamy nasze zapotrzebowanie energetyczne, a organizm kumuluje tÄ™ energiÄ™ w tkance tÅ‚uszczowej,
  • znikoma aktywność fizyczna,
  • przewlekÅ‚y stres.

Stres jest wyjątkowo negatywnym czynnikiem, ponieważ nakręca spiralę: stresujące sytuacje powodują, że rozładowujemy go właśnie, nerwowo zajadając (np. słodyczami).

W rezultacie zwiększa się masa ciała, a to z kolei powoduje znaczące obniżenie samooceny, pogorszenie nastroju, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do izolacji społecznej. Z takiego labiryntu trudno wyjść, dlatego warto udać się do specjalistów.

Zaburzenia emocjonalne

Z odżywianiem wiąże się wiele zaburzeń natury psychicznej, które skutecznie odbierają motywację do wprowadzenia pozytywnych zmian w stylu życia. Można wśród nich wymienić np.:

  • wspomniane wyżej obniżenie samooceny – brak samoakceptacji to niewielka motywacja do prowadzenia zdrowego stylu życia, w tym utrzymywania zbilansowanej, zdrowej diety,
  • obniżenie nastroju, z depresjÄ… wÅ‚Ä…cznie,
  • zespół kompulsywnego jedzenia (BED – binge eating disorder) – charakteryzuje siÄ™ epizodami gwaÅ‚townego objadania siÄ™, bez kontroli nad jego iloÅ›ciÄ… i jakoÅ›ciÄ… produktów (czÄ™sto jest to również jedzenie mimo braku uczucia gÅ‚odu, aż do nieprzyjemnego uczucia sytoÅ›ci, któremu towarzyszy przygnÄ™bienie lub poczucie winy),
  • uzależnienie od jedzenia.

Skłonność do zaburzeń odżywiania (nadmierne i niekontrolowane jedzenie) jest ściśle związana z problemami i emocjami, takimi jak złość, smutek czy rozdrażnienie. Otyłość może być również związana z zaburzeniami hormonalnymi. Powodują one często negatywne zmiany w łaknieniu (np. wzrost łaknienia w zespole Cushinga) lub poziomie przemiany materii (np. jej zmniejszenie przy niedoczynności tarczycy).

Powikłania niemetaboliczne otyłości

Powikłania niemetaboliczne wiążą się z mechanicznymi konsekwencjami nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zalicza się do nich np.:

  • żylaki koÅ„czyn dolnych i żylnÄ… chorobÄ™ zakrzepowo-zatorowÄ…,
  • chorobÄ™ zwyrodnieniowÄ… stawów kolanowych, biodrowych i krÄ™gosÅ‚upa, zwiÄ…zanÄ… z przeciążeniami narzÄ…du ruchu – powoduje bóle stawów oraz problemy z poruszaniem siÄ™,
  • przepuklinÄ™ rozworu przeÅ‚ykowego,
  • zespół hipowentylacji spowodowanej otyÅ‚oÅ›ciÄ… – duszność, problemy z oddychaniem,
  • obturacyjny bezdech senny, powodujÄ…cy przewlekÅ‚e zmÄ™czenie i senność w ciÄ…gu dnia,
  • kamicÄ™ pÄ™cherzyka żółciowego,
  • refluks żoÅ‚Ä…dkowo-przeÅ‚ykowy, powodujÄ…cy zgagÄ™ – piekÄ…cy ból w klatce piersiowej, wystÄ™pujÄ…cy po jedzeniu.
Leczenie otyłości - endokrynologiczna poradnia Zakopane

W zależności od stopnia otyłości i jej przyczyny możemy wprowadzić różne formy leczenia, jak np.:

  • leczenie dietetyczne,
  • leczenie farmakologiczne,
  • chirurgiczne leczenie,
  • terapiÄ™ behawioralnÄ…,
  • zmianÄ™ stylu życia,
  • zwiÄ™kszenie aktywnoÅ›ci fizycznej,
  • zmianÄ™ nieprawidÅ‚owych nawyków żywieniowych.
Operacje bariatryczne

Przed rozpoczęciem operacyjnego leczenia otyłości w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem Pacjent odbywa rozmowę z lekarzem lub psychologiem. Natomiast specjalista ocenia jego determinację oraz gotowość do radykalnych zmian w sposobie życia. Lekarz sprawdza, czy Pacjent przejawia dużą motywację i chęć do zmian oraz zdaje sobie sprawę z nowych wyzwań w zakresie ograniczenia spożywanego jedzenia, jakie stawiają operacje bariatryczne, a także bezwzględnego przestrzegania zaleceń lekarskich po zabiegu.

Najczęściej stosuje się chirurgiczne zabiegi laparoskopowe, ale operacyjne leczenie otyłości przewiduje także inne metody, różniące się poziomem redukcji masy ciała i częstością powikłań.

Wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości
  • otyÅ‚ość III stopnia (BMI>40 kg/m2),
  • otyÅ‚ość II stopnia (BMI>35 kg/m2), jeżeli wystÄ™pujÄ… dodatkowe choroby zwiÄ…zane z zaawansowanÄ… nadwagÄ… (cukrzyca, nadciÅ›nienie tÄ™tnicze, choroba wieÅ„cowa, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów).
Przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia otyłości
Przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia otyłości to przede wszystkim:
  • zaburzenia psychiczne (schizofrenia, ciężka depresja, bulimia, tendencje samobójcze),
  • choroby endokrynologiczne (zaburzenia czynnoÅ›ci nadnerczy i tarczycy),
  • nadużywanie alkoholu lub Å›rodków odurzajÄ…cych,
  • choroby zapalne przewodu pokarmowego,
  • choroby nowotworowe,
  • choroba refluksowa przeÅ‚yku (wzglÄ™dne przeciwwskazanie do zastosowania opaski żoÅ‚Ä…dkowej).

Osoby, które mają problem z otyłością, a mieszczą się w przedziale BMI 27-50, mogą w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem skorzystać ze skutecznych, małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych, pomagających znacznie zredukować wagę.

Zabiegi w naszej zakopiańskiej klinice wykonywane są przez uznanych specjalistów w Polsce.

Zapraszamy serdecznie do Poradni leczenia otyłości w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem, gdzie nad problemem nadwagi i otyłości pracujemy w interdyscyplinarnym zespole, złożonym z lekarzy, dietetyków, fizjoterapeutów i bariatrów. Każdemu Pacjentowi borykającemu się z problemem otyłości specjaliści pomogą w odzyskaniu zdrowia oraz dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Endokrynologiczna poradnia Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Endokrynologia
Zabiegi
Termoablacja laserowa guzków tarczycy (echolaser)
10000 zł
Leczenie guzków iniekcjami z etanolu
100 zł
Badania
Biopsja
300 zł
Konsultacje
Konsultacja endokrynologiczna
250 zł
Konsultacja endokrynologiczna z USG tarczycy
330 zł
Wizyta po biopsji
Wizyta receptowa
100 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopiÄ™ lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciÄ…g lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł