Kup Voucher! Idealny pomysł na prezent!
Nowa placówka w Nowym Targu, kliknij!
Otyłość – kompleksowe leczenie

Endokrynologiczna poradnia Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Otyłość jest zjawiskiem bardzo powszechnym – w Polsce dotyczy ona ponad 25% populacji. Zarówno nadwaga, jak i otyłość mogą być efektem bardzo wielu czynników (np. niewłaściwy styl życia i żywienia, stres, czynniki kulturowe i tradycje rodzinne, zaburzenia endokrynologiczne, leki internistyczne i psychotropowe, zaburzenia psychiczne). Z drugiej strony otyłość może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca i nerek, zaburzenia hormonalne i nowotwory.

Istotny jest również okres trwania choroby – im wcześniej pojawia się otyłość, tym większe jest ryzyko powikłań. Dlatego bardzo istotne jest zapobieganie rozwojowi tej choroby i wdrożenie zdrowej diety oraz aktywności fizycznej od najmłodszych lat.

Parametrem najczęściej stosowanym do identyfikacji nadwagi lub otyłości jest indeks masy ciała (BMI), obliczany według wzoru: masa ciała/wzrost2. Prawidłowe wartości BMI mieszczą się w zakresie 18,5-24,99 kg/m2. W nadwadze wynosi on 25-29,99 kg/m2, a w przypadku otyłości >30 kg/m2.

Czynniki sprzyjające otyłości

Wśród czynników wpływających na otyłość można wyróżnić kilka grup.

Czynniki środowiskowe
 • negatywne nawyki żywieniowe (bądź zmiana nawyków na negatywne), np. zwiększone spożycie cukrów, wysoko przetworzonej żywności o dużej gęstości energetycznej, tłuszczów, zmniejszone spożycie błonnika pokarmowego); w efekcie przekraczamy nasze zapotrzebowanie energetyczne, a organizm kumuluje tę energię w tkance tłuszczowej,
 • znikoma aktywność fizyczna,
 • przewlekły stres.

Stres jest wyjątkowo negatywnym czynnikiem, ponieważ nakręca spiralę: stresujące sytuacje powodują, że rozładowujemy go właśnie, nerwowo zajadając (np. słodyczami).

W rezultacie zwiększa się masa ciała, a to z kolei powoduje znaczące obniżenie samooceny, pogorszenie nastroju, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do izolacji społecznej. Z takiego labiryntu trudno wyjść, dlatego warto udać się do specjalistów.

Zaburzenia emocjonalne

Z odżywianiem wiąże się wiele zaburzeń natury psychicznej, które skutecznie odbierają motywację do wprowadzenia pozytywnych zmian w stylu życia. Można wśród nich wymienić np.:

 • wspomniane wyżej obniżenie samooceny – brak samoakceptacji to niewielka motywacja do prowadzenia zdrowego stylu życia, w tym utrzymywania zbilansowanej, zdrowej diety,
 • obniżenie nastroju, z depresją włącznie,
 • zespół kompulsywnego jedzenia (BED – binge eating disorder) – charakteryzuje się epizodami gwałtownego objadania się, bez kontroli nad jego ilością i jakością produktów (często jest to również jedzenie mimo braku uczucia głodu, aż do nieprzyjemnego uczucia sytości, któremu towarzyszy przygnębienie lub poczucie winy),
 • uzależnienie od jedzenia.

Skłonność do zaburzeń odżywiania (nadmierne i niekontrolowane jedzenie) jest ściśle związana z problemami i emocjami, takimi jak złość, smutek czy rozdrażnienie. Otyłość może być również związana z zaburzeniami hormonalnymi. Powodują one często negatywne zmiany w łaknieniu (np. wzrost łaknienia w zespole Cushinga) lub poziomie przemiany materii (np. jej zmniejszenie przy niedoczynności tarczycy).

Powikłania niemetaboliczne otyłości

Powikłania niemetaboliczne wiążą się z mechanicznymi konsekwencjami nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zalicza się do nich np.:

 • żylaki kończyn dolnych i żylną chorobę zakrzepowo-zatorową,
 • chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa, związaną z przeciążeniami narządu ruchu – powoduje bóle stawów oraz problemy z poruszaniem się,
 • przepuklinę rozworu przełykowego,
 • zespół hipowentylacji spowodowanej otyłością – duszność, problemy z oddychaniem,
 • obturacyjny bezdech senny, powodujący przewlekłe zmęczenie i senność w ciągu dnia,
 • kamicę pęcherzyka żółciowego,
 • refluks żołądkowo-przełykowy, powodujący zgagę – piekący ból w klatce piersiowej, występujący po jedzeniu.
Leczenie otyłości - endokrynologiczna poradnia Zakopane

W zależności od stopnia otyłości i jej przyczyny możemy wprowadzić różne formy leczenia, jak np.:

 • leczenie dietetyczne,
 • leczenie farmakologiczne,
 • chirurgiczne leczenie,
 • terapię behawioralną,
 • zmianę stylu życia,
 • zwiększenie aktywności fizycznej,
 • zmianę nieprawidłowych nawyków żywieniowych.
Operacje bariatryczne

Przed rozpoczęciem operacyjnego leczenia otyłości w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem Pacjent odbywa rozmowę z lekarzem lub psychologiem. Natomiast specjalista ocenia jego determinację oraz gotowość do radykalnych zmian w sposobie życia. Lekarz sprawdza, czy Pacjent przejawia dużą motywację i chęć do zmian oraz zdaje sobie sprawę z nowych wyzwań w zakresie ograniczenia spożywanego jedzenia, jakie stawiają operacje bariatryczne, a także bezwzględnego przestrzegania zaleceń lekarskich po zabiegu.

Najczęściej stosuje się chirurgiczne zabiegi laparoskopowe, ale operacyjne leczenie otyłości przewiduje także inne metody, różniące się poziomem redukcji masy ciała i częstością powikłań.

Wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości
 • otyłość III stopnia (BMI>40 kg/m2),
 • otyłość II stopnia (BMI>35 kg/m2), jeżeli występują dodatkowe choroby związane z zaawansowaną nadwagą (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów).
Przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia otyłości
Przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia otyłości to przede wszystkim:
 • zaburzenia psychiczne (schizofrenia, ciężka depresja, bulimia, tendencje samobójcze),
 • choroby endokrynologiczne (zaburzenia czynności nadnerczy i tarczycy),
 • nadużywanie alkoholu lub środków odurzających,
 • choroby zapalne przewodu pokarmowego,
 • choroby nowotworowe,
 • choroba refluksowa przełyku (względne przeciwwskazanie do zastosowania opaski żołądkowej).

Osoby, które mają problem z otyłością, a mieszczą się w przedziale BMI 27-50, mogą w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem skorzystać ze skutecznych, małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych, pomagających znacznie zredukować wagę.

Zabiegi w naszej zakopiańskiej klinice wykonywane są przez uznanych specjalistów w Polsce.

Zapraszamy serdecznie do Poradni leczenia otyłości w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem, gdzie nad problemem nadwagi i otyłości pracujemy w interdyscyplinarnym zespole, złożonym z lekarzy, dietetyków, fizjoterapeutów i bariatrów. Każdemu Pacjentowi borykającemu się z problemem otyłości specjaliści pomogą w odzyskaniu zdrowia oraz dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Endokrynologiczna poradnia Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Endokrynologia
Zabiegi
Termoablacja laserowa guzków tarczycy (echolaser)
10000 zł
Leczenie guzków iniekcjami z etanolu
100 zł
Badania
Biopsja
300 zł
Konsultacje
Konsultacja endokrynologiczna
250 zł
Konsultacja endokrynologiczna z USG tarczycy
330 zł
Wizyta po biopsji
Wizyta receptowa
100 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł