Kup Voucher! Idealny pomysł na prezent!
Nowa placówka w Nowym Targu, kliknij!
Zespół policystycznych jajników

Endokrynologia Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Zespół policystycznych jajników (PCOS – Polycystic Ovary Syndrome), zwany również zespołem Steina i Leventhala, jest najczęstszym zaburzeniem wydzielania hormonów. Kobiety z zespołem wielotorbielowatych jajników mają hiperandrogenizm jajników. Oprócz problemów z płodnością; nadmiernego owłosienia; trądziku i łysienia androgenowego, prowadzi on do rozwoju otyłości brzusznej i jej niekorzystnych konsekwencji metabolicznych.

Ponadto u kobiet z tą chorobą występuje wrodzona insulinooporność i związana z nią hiperinsulinemia, która może prowadzić do rozwoju miażdżycy tętnic, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu 2. Schorzenia te wpływają z kolei na choroby sercowo-naczyniowe.

Zaburzenia równowagi hormonalnej powodują, że komórki jajowe nie dojrzewają lub nie mogą zostać uwolnione do jajowodu podczas owulacji. Pęcherzyki jajnikowe otaczające komórki jajowe obumierają i zmieniają się w małe torbiele. W Poradni ginekologicznej Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem zajmujemy się kompleksową diagnostyką oraz leczeniem zespołu policystycznych jajników.

Objawy

Typowe dla tej choroby objawy to m.in.:

  • nieregularne cykle miesiączkowe lub ich ograniczona liczba (mniej niż 8 w roku),
  • rzadkie owulacje lub ich brak,
  • hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego) – dotyczy aż do 70 proc. kobiet z PCOS,
  • trądzik (na twarzy, plecach, klatce piersiowej),
  • hiperandrogenizm (nadmiar androgenów, potwierdzony badaniami laboratoryjnymi),
  • wielotorbielowate jajniki w obrazie USG.

Jednym z objawów najbardziej dokuczliwych i obniżających komfort życia jest hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego, które pojawia się w okolicy twarzy, brodawek sutkowych, okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Leczenie

Postępowanie w przypadku rozpoznania zespołu policystycznych jajników zależne jest od tego, czy Pacjentka w najbliższym czasie planuje ciążę czy też nie. Duże znaczenie ma też jej stan psychiczny. Oprócz dążenia do osiągnięcia stabilizacji hormonalnej bądź doprowadzenia do zajścia w ciążę, należy zadbać o to, aby kobieta zaakceptowała swój wygląd. Można to osiągnąć m.in. dzięki stabilizacji masy ciała na odpowiednim poziomie oraz zmniejszeniu nadmiernego owłosienia. Należy pamiętać, że nadwaga bardzo zwiększa objawy kliniczne zespołu.

Redukcja nadwagi jest więc niezwykle istotna u kobiet z PCOS. W pierwszej kolejności należy zalecić im schudnięcie oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Okazuje się, że obniżenie wagi o 5 proc. oraz ćwiczenia fizyczne dają efekty zbliżone do leczenia farmakologicznego – u pacjentek z zaburzeniami owulacji następuje powrót cykli owulacyjnych.

Warto jednak pamiętać, iż w związku z sytuacją hormonalną kobietom z PCOS trudno jest uzyskać nawet 5-proc. redukcję masy ciała. Do terapii często włącza się też leczenie farmakologiczne. Tabletki antykoncepcyjne i metformina (lek na cukrzycę) mogą poprawić nierównowagę hormonalną, a tym samym i złagodzić objawy choroby.

Serdecznie zapraszamy do Poradni ginekologicznej Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem, gdzie zespół policystycznych jajników diagnozują i leczą doświadczeni specjaliści.

Endokrynologia Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Endokrynologia
Zabiegi
Termoablacja laserowa guzków tarczycy (echolaser)
10000 zł
Leczenie guzków iniekcjami z etanolu
100 zł
Badania
Biopsja
300 zł
Konsultacje
Konsultacja endokrynologiczna
250 zł
Konsultacja endokrynologiczna z USG tarczycy
330 zł
Wizyta po biopsji
Wizyta receptowa
100 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł