Zespół Cushinga

Endokrynolog Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Zespół Cushinga to zespół wielorakich objawów klinicznych, spowodowanych nadmiarem w organizmie glikokortykosteroidów. Jego przyczyną może być nadmierne wydzielanie kortyzolu przez nadnercza. Może być ono związane m.in. z nowotworem nadnerczy czy gruczolakiem kontrolującej nadnercza przysadki mózgowej. Na tę chorobę narażone są też osoby długotrwale przyjmujące leki glikokortykosteroidowe, stosowane np. w leczeniu chorób zapalnych – RZS-u (reumatoidalnego zapalenia stawów), tocznia, astmy, nieswoistego zapalenia jelit, a także w celu zapobiegnięcia odrzucenia organów po przeszczepach.

Objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się:

 • zmiany skórne – szczególnie fioletowo-różowe rozstępy na brzuchu, udach, piersiach i ramionach,
 • znaczny wzrost wagi oraz charakterystyczne odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, karku (tzw. bawoli kark) i twarzy (staje się mocno zaokrąglona).

Ponadto mogą się pojawić np.:

 • ogólne zmęczenie oraz osłabienie mięśni,
 • zmiany w obrębie skóry – zmniejszenie jej grubości, skłonność do powstawania siniaków i uszkodzeń oraz powolne gojenie ran,
 • problemy natury psychologicznej: agresja, niepokój, napady depresyjne, problemy z kontrolowaniem emocji,
 • bóle i zawroty głowy,
 • nietolerancja glukozy, prowadząca często do cukrzycy,
 • częste oddawanie moczu przy jednocześnie wzmożonym pragnieniu,
 • osteoporoza,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • kamica moczowa,
 • spadek potencji seksualnej u mężczyzn,
 • zaburzenia miesiączkowania u kobiet.

W przypadku zaobserwowania u siebie tego typu objawów, zapraszamy na konsultacje do naszej Poradni endokrynologicznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem.

Leczenie

Celem leczenia zespołu Cushinga jest wyeliminowanie, zatrzymanie lub zminimalizowanie ekspozycji organizmu na nadmiar kortyzolu. Natomiast leczenie dobiera się w zależności od przyczyny. W przypadku pojedynczego łagodnego guza nadnerczy lub przerostu jednego z nadnerczy, można chirurgicznie usunąć objęty chorobą gruczoł. W wielu przypadkach aktywność kortyzolu powraca wówczas do normy (lub nieznacznie od niej odbiega), jednak przez pewien czas Pacjent może wymagać dodatkowego leczenia, ponieważ wytwarzanie kortyzolu w pozostałym nadnerczu może być zmniejszone w odpowiedzi na nadmierne wydzielanie przez chory gruczoł. Potrzeba będzie trochę czasu, zanim nadnercze zacznie w pełni funkcjonować.

Jeśli powodem jest guz przysadki wytwarzający ACTH, jego usunięcie rozwiąże problem nadmiernej aktywności kortyzolu w organizmie. W przypadku, kiedy usunięcie guza nie jest możliwe, można zastosować radioterapię. Jeśli powodem jest guz pozaprzysadkowy wytwarzający ACTH, może być konieczny zabieg chirurgiczny, radioterapia i/lub chemioterapia.

Jeśli przyczyną zespołu Cushinga jest przyjmowanie kortykosteroidów, Pacjent wraz z lekarzem powinni ustalić ograniczenie dawki do niezbędnego minimum. Ważne, aby nie przerywać przyjmowania leków nagle, dawkowanie należy zmieniać powoli.

Zapraszamy serdecznie do Poradni endokrynologicznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem, gdzie diagnozą i leczeniem schorzeń nadnerczy zajmują się doświadczeni specjaliści.

Endokrynolog Zakopane – Poradnie specjalistyczne Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Endokrynologia
Zabiegi
Termoablacja laserowa guzków tarczycy (echolaser)
10000 zł
Leczenie guzków iniekcjami z etanolu
100 zł
Badania
Biopsja
300 zł
Konsultacje
Konsultacja endokrynologiczna
250 zł
Konsultacja endokrynologiczna z USG tarczycy
330 zł
Wizyta po biopsji
Wizyta receptowa
100 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł