Zabiegi ortopedyczne Zakopane – Ortopedia Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!
Zespół de Quervain (lub Choroba de Quervain) nazywa się również „kciukiem matki”. Często występuje u osób, które opiekują się dziećmi, np. często je podnoszą. Choroba pojawia się także u Pacjentów wykonujących regularnie dużą liczbę powtarzalnych ruchów kciukami i nadgarstkami. Zaawansowana choroba de Quervain będzie prowadzić do znacznego pogorszenia sprawności ręki oraz może wywołać zwłóknienia i uszkodzenie ścięgien. Schorzenie to często współistnieje z zespołem cieśni nadgarstka.
Choroba ta dotyczy mięśni kciuka o podłożu przeciążeniowym i jest przykładem przewlekłego zapalenia pochewek. Dokładnie nazwana jest zapaleniem pochewki ścięgien odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka.
Przyczyną zespołu de Quervain jest przewlekły stan zapalny pochewki ścięgien pierwszego przedziału prostowników przedramienia, spowodowany przeciążeniami i mikrourazami. Ścięgna te, przebiegając w pochewce, ślizgają się w niej podczas odwodzenia i prostowania kciuka. Pochewki oddzielają ścięgna od mięśni i pozostałych ścięgien oraz utrzymują ścięgna w prawidłowym położeniu. Dodatkowo stan zapalny powoduje zmniejszenie przestrzeni w pochewce i ścięgno zaczyna trzeć o jej wewnętrzną powierzchnię. Pochewka zaciska się i okresowo blokuje ścięgna.
Objawy zespołu de Quervain rozpoczynają się od bólu i tkliwości okolicy podstawy kciuka oraz nadgarstka po stronie wewnętrznej, szczególnie podczas odwodzenia i prostowania kciuka. Dodatni test Finkelsteina świadczy o zaawansowaniu choroby. Czasami chorobie de Quervain towarzyszy obrzęk nadgarstka, nawet bez urazu, oraz zgrubienie okolicy nadgarstka. Ból może promieniować nawet do stawu łokciowego. Podczas próby odwodzenia kciuka często słyszalne jest przeskakiwanie ścięgien. Jest to objaw bardzo niepokojący i może świadczyć o zmianach w strukturze ścięgna. Rzadko występują: zaczerwienienie, ból i tkliwość sąsiednich stawów, zwłaszcza rano.
Bardzo często zmiany zapalne można pomylić z innymi jednostkami chorobowymi w obrębie nadgarstka i ręki. Z tego względu pomocne jest badanie ultrasonograficzne, w którym możemy dokładnie ocenić strukturę ścięgien w pochewce i stwierdzić ich nieprawidłowości. USG potwierdza rozpoznanie, a czasami pokazuje inną przyczynę choroby. W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie badania rentgenowskiego w określonej projekcji, ale o tym decyduje lekarz specjalista.
Leczenie zespołu de Quervain rozpoczyna się od kinezy- i fizykoterapii, ale nie zawsze przynoszą one dobre rezultaty, szczególnie w przypadkach długo trwających. Leki przeciwzapalne działają wyłącznie miejscowo i nie likwidują przyczyny zmian przewlekłych. Inne metody leczenia choroby de Quervain to iniekcje sterydowe, które mogą jednak osłabiać ścięgno, a nawet spowodować jego przerwanie.
Postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe – co ważniejsze – minioperacyjne. Polega ono na założeniu na rękę opaski uciskowej wywołującej niedokrwienie ręki, a następnie nacięciu lub wycięciu pochewki ścięgnistej oraz ewentualnych zrostów i uwolnieniu ścięgien. Obecnie dostępne metody leczenia minimalnie inwazyjnego w znieczuleniu miejscowym pozwalają na sprawne wykonanie zabiegu na miejscu. Warto o nie zapytać podczas wizyty konsultacyjnej.
Zabieg wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia, więc po zabiegu Pacjent może od razu wyjść do domu. W określonym przez lekarza terminie przychodzi na kontrolę i zdjęcie szwów (zwykle jest to około 2 tygodni).
Serdecznie zapraszamy do Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem na konsultacje ortopedyczne oraz zabiegi, które w ramach chirurgii jednego dnia wykonują znakomici specjaliści.
Zabiegi ortopedyczne Zakopane – Poradnia ortopedyczna Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7, nr tel: 18 265 74 27.