Zespół de Quervaina – leczenie operacyjne

Zabiegi ortopedyczne Zakopane – Ortopedia Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Zespół de Quervain (lub Choroba de Quervain) nazywa się również „kciukiem matki”. Często występuje u osób, które opiekują się dziećmi, np. często je podnoszą. Choroba pojawia się także u Pacjentów wykonujących regularnie dużą liczbę powtarzalnych ruchów kciukami i nadgarstkami. Zaawansowana choroba de Quervain będzie prowadzić do znacznego pogorszenia sprawności ręki oraz może wywołać zwłóknienia i uszkodzenie ścięgien. Schorzenie to często współistnieje z zespołem cieśni nadgarstka.

Choroba ta dotyczy mięśni kciuka o podłożu przeciążeniowym i jest przykładem przewlekłego zapalenia pochewek. Dokładnie nazwana jest zapaleniem pochewki ścięgien odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka.

Przyczyny

Przyczyną zespołu de Quervain jest przewlekły stan zapalny pochewki ścięgien pierwszego przedziału prostowników przedramienia, spowodowany przeciążeniami i mikrourazami. Ścięgna te, przebiegając w pochewce, ślizgają się w niej podczas odwodzenia i prostowania kciuka. Pochewki oddzielają ścięgna od mięśni i pozostałych ścięgien oraz utrzymują ścięgna w prawidłowym położeniu. Dodatkowo stan zapalny powoduje zmniejszenie przestrzeni w pochewce i ścięgno zaczyna trzeć o jej wewnętrzną powierzchnię. Pochewka zaciska się i okresowo blokuje ścięgna.

Przyczyną mogą być również: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zwapnienia, zwłóknienia, blizny pooperacyjne oraz przebyte złamania w okolicy przedramienia lub nadgarstka, a także guzy i gangliony. Zespół de Quervain może też rozwinąć się po leczeniu operacyjnym złamania kości promieniowej.

Objawy

Objawy zespołu de Quervain rozpoczynają się od bólu i tkliwości okolicy podstawy kciuka oraz nadgarstka po stronie wewnętrznej, szczególnie podczas odwodzenia i prostowania kciuka. Dodatni test Finkelsteina świadczy o zaawansowaniu choroby. Czasami chorobie de Quervain towarzyszy obrzęk nadgarstka, nawet bez urazu, oraz zgrubienie okolicy nadgarstka. Ból może promieniować nawet do stawu łokciowego. Podczas próby odwodzenia kciuka często słyszalne jest przeskakiwanie ścięgien. Jest to objaw bardzo niepokojący i może świadczyć o zmianach w strukturze ścięgna. Rzadko występują: zaczerwienienie, ból i tkliwość sąsiednich stawów, zwłaszcza rano.

Diagnostyka

W Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem diagnostyka choroby de Quervain opiera się przede wszystkim na rzetelnym badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki, ortopedę.

Bardzo często zmiany zapalne można pomylić z innymi jednostkami chorobowymi w obrębie nadgarstka i ręki. Z tego względu pomocne jest badanie ultrasonograficzne, w którym możemy dokładnie ocenić strukturę ścięgien w pochewce i stwierdzić ich nieprawidłowości. USG potwierdza rozpoznanie, a czasami pokazuje inną przyczynę choroby. W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie badania rentgenowskiego w określonej projekcji, ale o tym decyduje lekarz specjalista.

Leczenie

Leczenie zespołu de Quervain rozpoczyna się od kinezy- i fizykoterapii, ale nie zawsze przynoszą one dobre rezultaty, szczególnie w przypadkach długo trwających. Leki przeciwzapalne działają wyłącznie miejscowo i nie likwidują przyczyny zmian przewlekłych. Inne metody leczenia choroby de Quervain to iniekcje sterydowe, które mogą jednak osłabiać ścięgno, a nawet spowodować jego przerwanie.

Postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe – co ważniejsze – minioperacyjne. Polega ono na założeniu na rękę opaski uciskowej wywołującej niedokrwienie ręki, a następnie nacięciu lub wycięciu pochewki ścięgnistej oraz ewentualnych zrostów i uwolnieniu ścięgien. Obecnie dostępne metody leczenia minimalnie inwazyjnego w znieczuleniu miejscowym pozwalają na sprawne wykonanie zabiegu na miejscu. Warto o nie zapytać podczas wizyty konsultacyjnej.

Po zabiegu

Zabieg wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia, więc po zabiegu Pacjent może od razu wyjść do domu. W określonym przez lekarza terminie przychodzi na kontrolę i zdjęcie szwów (zwykle jest to około 2 tygodni).

Pacjent musi wiedzieć, że po zabiegu będzie odczuwał ból całej dłoni oraz drętwienie palców. W przypadku, kiedy dolegliwości bólowe są bardzo silne, powinien stosować chłodne okłady zmniejszające opuchliznę i stosować się ściśle do wskazań lekarza, który może zalecić np. trzymanie zoperowanej ręki w górze czy ćwiczenie kciuka.

Serdecznie zapraszamy do Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem na konsultacje ortopedyczne oraz zabiegi, które w ramach chirurgii jednego dnia wykonują znakomici specjaliści.

Zabiegi ortopedyczne Zakopane – Poradnia ortopedyczna Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7, nr tel: 18 265 74 27.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Ortopedia
Staw ramienny
Artroskopowa dekompresja przestrzeni podbarkowej
10000 zł
Artroskopowa dekompresja przestrzeni podbarkowej z resekcją stawu barkowo-obojczykowego
10000 zł
Artroskopowe usunięcie zwapnień stożka rotatorów
10000 zł
Artroskopowa naprawa stożka rotatorów
10000 zł + koszt implantu
Artroskopowa plastyka niestabilności stawu ramiennego – bls
10000 zł + koszt implantu
Artroskopowa plastyka niestabilności stawu ramiennego + remplissage
10000 zł + koszt implantu
Artroskopowa korekcja niestabilności stawu ramiennego m. latarjet
13000 zł + koszt implantu
Korekcja niestabilności stawu ramiennego m. latarjet
11 000 zł + koszt implantu
Uwolnienie (artroliza) barku zamrożonego ''frozen shoulder"
10000 zł
Zabiegi kręgosłupa
Discektomia odcinka szyjnego
14000 zł + implant cage 1200 zł
Discektomia odcinka szyjnego
14000 zł + dysk ruchomy 5000 zł
Staw łokciowy, nadgarstkowy i ręka
Korekcja łokcia tenisisty – topaz + prp
5000 – 6000 zł
Zespół cieśni nadgarstka
3500 zł
Korekcja palca trzaskającego
3500 zł
Staw kolanowy
Artroskopia (bez implantów) resekcja łąkotki, mikrozłamania, synowektomia, usunięcie ciał wolnych
5700 zł
Artroskopowa naprawa łąkotki (z implantem)
5700 zł + koszt implantu
Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (acl)
10000 zł + koszt implantu
Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego tylnego (pcl)
11000 zł + koszt implantu
Rekonstrukcja kompleksu tylno-bocznego
10000 zł + koszt implantu
Osteotomia podkolanowa hto.
10000 zł + koszt implantu
Osteotomia fulkersona w nawykowym zwichnięciu rzepki
10000 zł + koszt implantu
Stopa i staw skokowy
Rekonstrukcja ognisk martwicy chrzęstno-kostnej bloczka kości skokowej z wypełnieniem ubytków kostnych oraz rekonstrukcja chrząstki
6000 zł + koszt implantu
Leczenie palucha koślawego (haluksa) implanty tytanowe, leczenie bez unieruchomienia gipsowego
5000 zł
Zabiegi ogólne
Usunięcie zespolenia kończyny górnej
2500 – 3000 zł
Usunięcię zespolenia kończyny dolnej
3500 – 4000 zł
Zabiegi pozostałe
Gips - założenie opatrunku na podudzie
300 zł
Gips - założenie opatrunku udowo-goleniowego
350 zł
Gips - założenie opatrunku na kończynę górną
250 zł
Synvisc
800 zł
Konsultacje
Konsultacja ortopedyczna
250 zł
W górę