Operacje ortopedyczne Zakopane – Ortopedia Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!
Bezpośrednią przyczyną powstawania torbieli Bakera, inaczej zwanej cystą Bakera lub torbielą podkolanową, jest nadmierna produkcja płynu stawowego w kolanie, który kumuluje się z tyłu stawu i tworzy charakterystyczną torbiel. Przyczyn nadmiernej produkcji płynu stawowego jest wiele. Zalicza się do nich uszkodzenia struktur w kolanie (łąkotek, więzadeł); zmiany zwyrodnieniowe kolana, choroby reumatologiczne (RZS, toczeń, łuszczycowe zapalenia stawów), infekcje stawu i inne.
W niektórych przypadkach nie udaje się ustalić powodu produkowania w kolanie zbyt dużej ilości płynu stawowego, która prowadzi do powstania torbieli – wówczas mamy do czynienia z tak zwaną torbielą Bakera idiopatyczną. Występowanie torbieli Bakera obserwuje się bardzo często, a w badaniu palpacyjnym przypomina guz i jest łatwa do wykrycia.
Pojawieniu się guzka pod kolanem towarzyszy utrudnione zginanie nogi w kolanie (niepełne zgięcie), czasami również zaczerwienienie, ocieplenie skóry w okolicy guzka, obrzęk stawu kolanowego czy ból stawu kolanowego, nasilającego się przy dłuższym chodzeniu. W przypadku dużych torbieli Pacjent może cierpieć na silne drętwienie mięśni łydki. Spowodowane jest ono uciskiem guzka na przebiegające w jego rejonie nerwy i naczynia krwionośne lub pęknięciem i wylaniem zawartości do otaczających tkanek.
Kiedy guzek jest niewielki i nie ogranicza ruchomości stawu kolanowego, można wdrożyć leczenie zachowawcze. Polega ono na ograniczeniu wysiłku fizycznego, odciążenie stawu kolanowego oraz stosowaniu zabiegów fizykoterapeutycznych, takich jak krioterapia, jonoforeza, pole magnetyczne czy z zastosowaniem ultradźwięków lub lasera. Pomocna może być też terapia manualna.
W przypadku uciążliwej, nawracającej torbieli ortopeda może rozważyć leczenie operacyjne. Jest to chirurgiczne usunięcie zmiany torbielowatej i dokładne zaszycie torebki stawowej. Dzieje się tak, gdy torbiel osiąga znaczne rozmiary, wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi oraz powoduje dysfunkcje w stawie kolanowym.
Należy jednak pamiętać, że powyższe sposoby nie rozwiązują problemu, który spowodował powstanie torbieli. Dopóki nie usunie się przyczyny nadmiernej produkcji płynu stawowego, istnieje duże ryzyko nawrotu dolegliwości.
Torbiele można usuwać metodą endoskopową/artroskopową, która jest mniej inwazyjna i pozwala na szybszy powrót do codziennych zajęć. Jest ona połączona z leczeniem współistniejących chorób wewnątrzstawowych, a ponadto zmniejsza ryzyko nawrotów.
Co ważniejsze – przyczyn powstawania torbieli Bakera jest bardzo dużo i trudno jednoznacznie wskazać metody zapobiegania tym wszystkim stanom. Wiadomo jednak, że ważne jest szeroko pojÄ™te dbanie o kolana, co powinno uchronić je przed zmianami zwyrodnieniowymi, czyli unikanie przeciążeÅ„, utrzymywanie wÅ‚aÅ›ciwej wagi ciaÅ‚a, regularna, umiarkowana aktywność fizyczna i zdrowa dieta.
Zapraszamy na konsultacje i leczenie do Poradni ortopedycznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem.
Operacje ortopedyczne Zakopane – Poradnia ortopedyczna Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7, nr tel: 18 265 74 27.