Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Chramcówki 7,
34-500 Zakopane

Korekcja nosa

Korekcja nosa - chirurgia plastyczna
Czas trwania
90-120 minut
Znieczulenie
ogólne
Rekonwalescencja
5-10 dni

Często niezadowolenie Pacjentów z wyglądu nosa jest ich największym kompleksem. Korekcja nosa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i jednocześnie jednym z najtrudniejszych. Dobór techniki operacyjnej, doświadczenie i kreatywność chirurga plastyka ma zasadniczy wpływ na wynik końcowy zabiegu

Kiedy nos jest krzywy, garbaty lub zbyt szeroki, korekcji poddawana jest część kostna. Możemy również poprawić wygląd samego czubka nosa – części chrzęstnej. Częstym problemem jest niedrożność nosa, która sprawia kłopoty z oddychaniem. Poprawki estetyczne wykonywane są wówczas wraz z prostowaniem przegrody nosa – krzywa przegroda przyczynia się do zaburzenia oddychania i upośledzenia drożności nosa. W takim przypadku wykonywany jest zabieg prostowania przegrody, co znacznie poprawia komfort życia Pacjenta. Zazwyczaj jednak przeprowadza się tzw. totalną korekcję, czyli połączenie wszystkich wymienionych elementów.

Przed operacją

Operacja nosa poprzedzona jest konsultacją lekarską, podczas której chirurg plastyk z Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem opowie o możliwościach wykonania zabiegu, omówi kwestie medyczne i zdrowotne, a także poinformuje o ewentualnych komplikacjach związanych z zabiegiem. Pacjent natomiast mówi o swoich oczekiwaniach odnośnie do zabiegu.

Tydzień przed zabiegiem zalecane jest odstawienie preparatów rozrzedzających krew, takich jak Aspiryna, Acard itp. Zabronione jest także spożywanie alkoholu i palenie tytoniu ze względu na duże ryzyko powikłań po zabiegu, takich jak krwawienie, infekcje, przedłużone gojenie ran. Tym samym może negatywnie wpłynąć na rezultat operacji. Dodatkowo należy przyjmować witaminę C i stosować się do wszystkich innych zaleceń lekarskich.

Przebieg operacji

Operacja nosa wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, szczególnie w przypadku całkowitej korekcji — wtedy konieczny jest jednodniowy pobyt w szpitalu. Nos może być operowany tzw. metodą zamkniętą (cięcie w przewodach nosowych, niewidoczne na zewnątrz) oraz otwartą. Przy metodzie otwartej, poza cięciami w przewodach nosowych, wykonuje się cięcie na słupku nosa. W trakcie zabiegu skóra jest odwarstwiana od konstrukcji chrzęstno-kostnej, następnie nos kształtuje się do pożądanego kształtu. Na końcu skóra zakładana jest z powrotem na nowo ukształtowaną ramę chrzęstno-kostną. Rany pooperacyjne zszywane są szwami wchłanialnymi, a następnie wprowadza się do nosa małe setony, a na nos zakłada się opatrunek modelujący. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa 1-2 godziny.

Po operacji

W większości przypadków Pacjent przebywa w klinice 1 dobę. Na drugi dzień po operacji usuwane są setony z nosa i wykonywana jest toaleta twarzy. Pacjent dostaje instrukcje postępowania pooperacyjnego, termin kontroli, po czym może wyjść do domu. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu w obrębie twarzy mogą występować obrzęki oraz zasinienia. Pacjent może odczuwać dyskomfort związany z bólem nosa oraz głowy. W przypadku silniejszych dolegliwości bólowych można zażyć lek przeciwbólowy np. Paracetamol 1 g co 6 godzin, ale zwykle nie jest to konieczne. Po 9-10 dniach zdejmuje się opatrunek modelujący. Należy pamiętać, że rezultat końcowy będzie widoczny po 3-6 miesiącach. Na ogół efekt korekty nosa jest trwały.

Proces gojenia może doprowadzić do wystąpienia pewnych nierówności, które mogą być po pewnym czasie skorygowane. Korekcja nosa jest operacją i jak każda wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak krwawienie, infekcja, co z kolei wpływa na przedłużone gojenie, jednak takie komplikacje zdarzają się bardzo rzadko.

Serdecznie zapraszamy do Poradni chirurgii plastycznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem, gdzie operacje plastyczne nosa przeprowadzają wybitni, doświadczeni chirurdzy plastycy.Efekty zabiegów

Agnieszka Niewczas-Gabryszuk nos pacjentki przed zabiegiem korekcji
Przed zabiegiem
Agnieszka Niewczas-Gabryszuk nos pacjentki po korekcji
Po zabiegu
Korekcja nosa
lek. med. Agnieszka Niewczas-Gabryszuk