Endoskopowa discektomia polega na usunięciu jądra miażdżystego (discektomia), które wydostało się poza zdegenerowany krążek międzykręgowy i ucisnęło korzeń nerwowy. Wiąże się z wykonaniem niewielkiego otworu w powłokach ciała (o średnicy długopisu), przez który wprowadza się w okolicę kręgosłupa endoskop (kamerę) oraz narzędzia chirurgiczne. Ponadto dzięki małej inwazyjności zabiegu powrót do codziennego funkcjonowania jest dużo szybszy w porównaniu do zabiegu wykonywanego metodą tradycyjną, gdzie cięcie przy kręgosłupie jest bardziej rozległe.
Zabiegi endoskopowe wykonuje siÄ™ głównie w obrÄ™bie odcinka lÄ™dźwiowego i szyjnego krÄ™gosÅ‚upa, znacznie rzadziej konieczne jej ich wykonanie w przebiegu patologii krążka miÄ™dzykrÄ™gowego piersiowego odcinka krÄ™gosÅ‚upa. Co ważniejsze – w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem korzystamy z najnowoczeÅ›niejszych systemów endoskopowych, a operacje wykonujÄ… doÅ›wiadczeni specjaliÅ›ci z zakresu ortopedii i traumatologii narzÄ…du ruchu.
W procesie kwalifikacji do zabiegu bierze się także pod uwagę wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa i jego korelację z objawami klinicznymi.
Zabieg przeważnie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – w większości przypadków nie ma konieczności stosowania znieczulenia ogólnego. Natomiast podczas operacji pacjent leży na boku (operowany odcinek lędźwiowy kręgosłupa) lub na plecach (operowany odcinek szyjny kręgosłupa). Chirurg wykonuje dwa małe nacięcia (o średnicy około 5 mm) po jednej lub obu stronach kręgosłupa, przez które w okolicę uciśniętego korzenia nerwowego wprowadza kamerę (endoskop) oraz narzędzia neurochirurgiczne. Najczęściej wykorzystywane dostępy do uciśniętych struktur nerwowych to np.:
W celu odbarczenia korzenia nerwowego na poziomie odcinka szyjnego kręgosłupa wykorzystuje się dostęp przedni lub tylny.
Chirurg operuje narzędziami pod kontrolą śródoperacyjnego aparatu RTG (fluoroskopii) oraz toru wizyjnego. Dodatkowo obraz z endoskopu obserwowany jest na ekranie monitora, co umożliwia bezpośrednie uwidocznienie uciśniętego korzenia nerwowego. W trakcie endoskopii nie ma konieczności przecinania mięśni czy elementów kostnych kręgosłupa.
Chirurg usuwa z kanału kręgowego materiał jądra miażdżystego, tworzący przepuklinę uciskającą na korzeń nerwowy. Następnie dokładnie sprawdza, czy otoczenie korzenia nerwowego gwarantuje jego bezkonfliktowe ułożenie. Pole operacyjne przez cały przepłukuje się solą fizjologiczną, co zapobiega powstawaniu zrostów tkankowych. Po wykonaniu wymaganych procedur narzędzia neurochirurgiczne i endoskop są usuwane, a otwory przy kręgosłupie zaopatrywane 1-2 szwami i zabezpieczane opatrunkiem.
Endoskopowa discektomia trwa około 30-40 minut. Po zabiegu Pacjent przebywa przez 2-3 godziny na sali obserwacyjnej. Dzień wypisu ustalany jest indywidualni,e po analizie stanu ogólnego i neurologicznego Pacjenta.
W większości przypadków Pacjent po discektomii wypisywany jest do domu 1-2 dni po zabiegu. Następnie zaleca się na około 30 dni ograniczenie aktywności, która może obciążać kręgosłup. Po tym czasie większość osób operowanych wraca do pracy. Konieczna jest też rehabilitacja, która stanowi integralną część leczenia kręgosłupa i zapobiega nawrotom dolegliwości. Termin jej rozpoczęcia, zakres i czas trwania ustala lekarz prowadzący.
Zapraszamy serdecznie do Poradni ortopedycznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem na konsultacje ze specjalistami, a następnie na zabieg endoskopowy. Naszym Pacjentom oferujemy także opiekę profesjonalnego zespołu fizjoterapeutów, którzy pomogą wrócić do pełnej sprawności.
Discektomia kręgosłupa Zakopane – Poradnia ortopedyczna Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7, nr tel: 18 265 74 27.