Artroliza barku zamrożonego to zabieg operacyjny, który pozwala na uwolnienie barku ze zrostowym zapaleniem torebki stawowej stawu ramienno-łopatkowego.
Zamrożony bark to schorzenie, które charakteryzuje się dużym ograniczeniem ruchomości w stawie barkowym, a także towarzyszącym mu narastającym bólem. O pierwotnym zespole zamrożonego barku mówimy, kiedy nie ma wyraźnych czynników sprawczych; takich jak: nagły uraz czy przebyty zabieg operacyjny, które mogłyby wpłynąć na powstanie dysfunkcji. Badania obrazowe i histopatologiczne wskazują, że zamrożony bark to stan zapalny maziówki oraz zwłóknienie torebki stawowej. Pojawia się kolagenowa tkanka, przypominająca bliznę. Unaczynienie i unerwienie tej nowej tkanki wyjaśnia, dlaczego zamrożony bark jest tak bolesny i powoduje sztywność. Dla zespołu zamrożonego barku charakterystyczny jest ekstremalny ból bez wymiernego uszkodzenia tkanki.
Dolegliwości bólowe mogą powodować u chorych przygnębienie oraz przyczyniać się do wystąpienia stanów depresyjnych.
W przypadku zamrożonego barku ważne jest, aby nie lekceważyć pierwszych objawów. Szybka interwencja fizjoterapeutyczna może wpłynąć na szybszy powrót do zdrowia. Leczenie polega na działaniu fizjoterapeutycznym – pracy na punktach spustowych, w bruzdach mięśniowych, na powięzi (np. FDM), masażu głębokim, terapii manualnej, ćwiczeniach przeciwbólowych i zmniejszających sztywność barku (w tym oddechowych). Duży wpływ na redukcję dolegliwości bólowych i powrót do pełnej sprawności ma systematyczność i zaangażowanie Pacjenta w rehabilitację. W skrajnych przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wykonuje się zabieg chirurgiczny, polegający na przecięciu torebki stawowej i uwolnieniu stawu. Po zabiegu konieczne jest natychmiastowe uruchamianie i intensywna rehabilitacja.
Podczas konsultacji w Poradni ortopedycznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem lekarz wykonuje szczegółową diagnostykę i zleca Pacjentowi wykonanie badań obrazowych, na podstawie których kwalifikuje go do zabiegu. Przeprowadza również wywiad na temat ewentualnych innych dolegliwości zdrowotnych oraz leków przyjmowanych na stałe.
Około dwa tygodnie przed operacją zleca się Pacjentowi wykonanie podstawowych badań, takich jak: grupa krwi, morfologia, elektrolity, poziom cukru, próby wątrobowe, czas krzepnięcia, EKG, zdjęcie klatki piersiowej z opisem, analiza moczu. Do przeprowadzenia artroskopii wymagane jest również szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B).
Zapraszamy serdecznie do Poradni ortopedycznej w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem, gdzie zabiegi, takie jak artroliza barku zamrożonego, wykonują wysokiej klasy specjaliści.
Artroliza Zakopane – Poradnia ortopedyczna Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7, nr tel: 18 265 74 27.