Kup Voucher! Idealny pomysł na prezent!
Nowa placówka w Nowym Targu, kliknij!
Leczenie kanałowe – endodoncja

Stomatologia Zakopane – w Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, polega na oczyszczeniu kanałów korzeni zębowych oraz komory zęba z chorej miazgi, która uległa nieodwracalnemu zapaleniu w związku z długo nieleczoną lub nieskutecznie leczoną próchnicą. Pozwala na zachowanie nawet bardzo zniszczonych zębów, bez konieczności ich ekstrakcji (wyrwania) i niweluje zagrożenie rozwoju poważnych zakażeń, które mogą być niebezpieczne dla całego organizmu. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym technologiom i bardzo precyzyjnym narzędziom, którymi posługują się nasi doświadczeni stomatolodzy z Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem.

Wewnątrz zęba znajdują się: komora i kanały, a w nich miazga zęba (potocznie nazywana nerwem). Gdy dojdzie do zainfekowania miazgi, np. przez głęboki ubytek próchnicowy, niezbędne okazuje się leczenie endodontyczne. Polega ono na usunięciu i wypłukaniu zakażonych bakteriami tkanek i dokładnym wypełnieniu gutaperką systemu kanałów.

Materiał wypełnieniowy widoczny jest na zdjęciach RTG jako białe linie.

Jest to skomplikowany zabieg, w przypadku którego od dokładności i precyzji wykonania zależy przyszłe utrzymanie zęba oraz brak dolegliwości bólowych. Dawniej zęby leczone kanałowo z upływem czasu robiły ciemniały i przebarwiały się. Teraz tego problemu już nie ma, a zęby, które się przebarwiły po leczeniu endodontycznym, można rozjaśnić/wybielić.

Stan zapalny zęba

Stan zapalny pojawia się wtedy, kiedy do miazgi dostają się drobnoustroje wywołujące stan zapalny – zazwyczaj objawia się to bardzo silnym, ostrym bólem, a infekcja może się rozprzestrzenić na kość i/lub spowodować całkowite obumarcie miazgi. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku obumarcia miazgi i rozpadu tkanek może przez jakiś czas nie być dolegliwości bólowych.

Przygotowanie do leczenia

Leczenie kanałowe może być w znieczuleniu miejscowym, które nie wymaga specjalnego przygotowania, lub w znieczuleniu ogólnym, w przypadku którego konieczne jest dostarczenie przez pacjenta aktualnych wyników badań ogólnych i zakwalifikowanie do narkozy przez anestezjologa.

Każdy przypadek leczenia wymaga jednak wizyty wstępnej.

Podczas wizyty lekarz rozmawia z pacjentem na temat jego ogólnego stanu zdrowia i prosi o poinformowanie o ewentualnych uczuleniach. Następnie wykonuje zdjęcie radiologiczne, dzięki któremu możliwa jest ocena kanałów korzeniowych (wielkości, kształtu) oraz otoczenia zęba.

Etapy leczenia

Pierwszym etapem leczenia endodontycznego jest otwarcie wejścia kanałów oraz osłonięcie zęba koferdamem. Jest to specjalna guma, która chroni ząb przed bakteriami obecnymi w ślinie i środkami chemicznymi używanymi do oczyszczania kanału. Następnie lekarz, przy użyciu narzędzi wykonanych ze stopów niklu i tytanu, oczyszcza i opracowuje chorą tkankę, usuwając bakterie z zainfekowanej miazgi i otaczającej ją zębiny.

Precyzyjne oczyszczenie zęba umożliwia specjalistyczny sprzęt mikroskopowy, dzięki któremu specjalista uzyskuje dokładny obraz zmian chorobowych.

Zaawansowana technologia pozwala na wykonanie nawet skomplikowanego zabiegu na wąskich i krętych kanałach.

Następnie, po dokładnej dezynfekcji i osuszeniu zęba, wolne przestrzenie w kanałach wypełniane są tzw. materiałem biozgodnym – najczęściej gutaperką. Jest to nietoksyczna naturalna substancja (polimer). Pozyskuje się ją w sposób podobny do jak naturalny kauczuk, która nie wpływa negatywnie na układ odpornościowy organizmu. Jej użycie gwarantuje hermetyczne zamknięcie korzenia i zabezpiecza go przed ponownym przedostaniem się do wnętrza bakterii.

Stomatologia Zakopane w Medical Clinic Podhale Art – u nas leczenie kanałowe odbywa się przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu. Umożliwia on lekarzowi dokładne oczyszczenie i wyleczenie chorego zęba. Dzięki precyzyjnym narzędziom, nowoczesnym technologiom i wieloletniemu doświadczeniu leczymy nawet najbardziej skomplikowane przypadki.

Przebieg

Każdy przypadek leczenia kanałowego jest inny, ale niektóre procedury są wspólne:

  • Znieczula się okolice leczonego zęba.
  • Komora zęba jest otwierana, usuwa się z niej martwą lub żywą miazgę.
  • Kanały opracowuje się przy użyciu narzędzi kanałowych, kilkakrotnie płucze się je środkami odkażającymi. Niezwykle ważne jest dokładne i precyzyjne opracowanie kanałów.
  • Po opracowaniu kanałów należy je osuszyć.
  • Kanały wypełnia się najlepszym do tego celu materiałem – gutaperką. Jej zadaniem jest szczelne zamknięcie światła kanału na całej jego długości, w celu wyeliminowania przenikania do tkanek zęba bakterii.
  • Odbudowa zęba w zakresie użytego materiału i wielkości odbudowy jest różna, w zależności od rodzaju leczonego zęba. Często w przypadku leczenia zębów trzonowych z dużym wypełnieniem ubytku, należy te zęby pokryć koroną protetyczną.

Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką – stomatologia Zakopane, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Leczenie kanałowe
Siekacz - etap 1
350 zł
Siekacz - etap 2
350 zł
Siekacz - etap 3 (wypełnienie po leczeniu kanałowym)
300 zł
Przedtrzonowiec - etap 1
450 zł
Przedtrzonowiec - etap 2
500 zł
Przedtrzonowiec - etap 3 (wypełnienie po leczeniu kanałowym)
350 – 400 zł
Trzonowiec - etap 1
600 – 700 zł
Trzonowiec - etap 2
600 – 700 zł
Trzonowiec - etap 3 (wypełnienie po leczeniu kanałowym)
350 – 400 zł
Dodatkowy kanał
150 zł
Odbudowa na włóknie
600 zł + dodatkowy wkład 100 zł
Powtórne leczenie kanałowe
100 zł / za kanał
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł