Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Chramcówki 7,
34-500 Zakopane

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca Zakopane, przyjdź do nas! Mamy wykwalifikowanych lekarzy oraz wieloletnie doświadczenie w pracy z najmłodszymi Pacjentami.

Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym Pacjentów w wieku rozwojowym. Uwzględnia przy tym różne zachowania dzieci, zależne od ich wieku, oraz odmienną budowę ich zębów i narządu żucia. Właściwy kontakt dziecka ze stomatologiem kształtuje późniejsze nastawienie Pacjenta do wizyt w gabinecie dentystycznym, dlatego niezwykle istotne jest wybranie właściwego stomatologa, który potrafi dotrzeć do małego Pacjenta oraz zrozumieć jego reakcje i potrzeby. W przypadku dzieci nastawionych negatywnie do leczenia stomatologicznego, proponujemy leczenie w znieczuleniu ogólnym lub sedacji (farmakologicznym uspokojeniu).

Pierwsza wizyta

Pierwszą wizytę u stomatologa zaleca się nawet malutkim dzieciom, w wieku około roku, kiedy pokażą się pierwsze ząbki. Lekarz sprawdzi prawidłowość rozwoju twarzy i jamy ustnej, dodatkowo udzieli rodzicom wskazówek odnośnie do diety i pielęgnacji zębów mlecznych, a także określi wskazaną częstotliwość wizyt.

Leczenie stomatologiczne najmłodszych

Powoduje ono stres zarówno dla nich, jak i dla rodziców. W oswojeniu dziecka z gabinetem pomogą nasi specjaliści z Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem, którzy profesjonalnie ocenią jego potrzeby lecznicze.

Próchnica u dzieci

Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba i pojawia się w momencie, kiedy procesy demineralizacji przeważają nad procesami remineralizacji. Proces demineralizacji jest ściśle związany z występowaniem bakterii próchnicotwórczych i działaniem kwasów bezpośrednio na twarde tkanki zęba.

Na zaistnienie procesu próchniczego składają się cztery elementy:

  • podatność tkanek zęba,
  • jama ustna zasiedlona przez bakterie próchnicotwórcze,
  • substrat, czyli pożywka dla tych bakterii (najczęściej w diecie są to węglowodany),
  • czas.

Próchnica wczesna

Tak zwana próchnica wczesna zazwyczaj jest bardzo ekspansywna i potrafi doprowadzić do zniszczenia tkanki zębowej nawet w kilka miesięcy. Może to skutkować koniecznością ekstrakcji (wyrwania zęba). Dlatego w przypadku zaobserwowania u malucha jakichkolwiek zmian na uzębieniu (przebarwień, plamek), należy jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym.

Stomatologia dziecięca Zakopane - wymiana uzębienia mlecznego na stałe

Okres wymiany uzębienia jest momentem, w którym należy szczególnie obserwować jamę ustną dziecka, głównie „szóstki” – zęby wymagające szczególnej troski. Ich pojawienie się nie jest poprzedzone wypadaniem mleczaków, więc można przeoczyć moment wyrzynania. Tymczasem jako ostatnie w łuku zębowym są zazwyczaj niedomywane przez dzieci. Dodatkowo zęby te charakteryzują się szczególną budową – ich powierzchnia żująca posiada głębokie bruzdy, sprzyjające gromadzeniu osadu, który jest czynnikiem próchnicotwórczym.

Jeśli kontrole w gabinecie stomatologicznym są systematyczne, da się uchwycić moment wyrzynania zębów u dziecka.

To ważne, ponieważ dentysta może wówczas zaproponować lakowanie bruzd specjalną substancją z fluorem, co skutecznie chroni przed rozwojem próchnicy.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z usług stomatologów dziecięcych w naszej klinice w Zakopanem oraz w naszych filiach w Nowym Targu i Waksmundzie. W naszej klinice w miłej, przyjaznej atmosferze Państwa dziecko zostanie otoczone troskliwą opieką oraz otrzyma fachową pomoc stomatologiczną.