RTG stomatologiczne

RTG stomatologiczne Zakopane – w Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

RTG zębów, nazywane także prześwietleniem, to podstawa w diagnostyce oraz leczeniu stomatologicznym. Jest stosunkowo nieinwazyjny i bezbolesny, a biorąc pod uwagę odwzorowanie tkanek zęba oraz kości może pokazać zmiany, których nie widać gołym okiem.

Wykorzystuje się je m.in. w implantologii, ortodoncji, stomatologii zachowawczej czy leczeniu protetycznym.

Lekarz z Centrum stomatologii w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem może zlecić badanie RTG m.in. po to, aby określić stopień zaawansowania próchnicy i stan dziąseł, sprawdzić położenie ósemek czy zdiagnozować ząb przed leczeniem kanałowym. Dzięki zdjęciom RTG możliwe jest także wykrycie innych nieprawidłowości w jamie ustnej, a więc stanów zapalnych, ropni czy zmian nowotworowych. Pozwala to odpowiednio ocenić stan uzębienia i tkanek kostnych, a tym samym zaplanować leczenie.

Jak wygląda badanie RTG zębów i jakie są jego rodzaje?

Prześwietlenie zębów jest krótkim badaniem, a samo wykonanie zdjęcia trwa kilkadziesiąt sekund. Ze względu na technikę wykonywania zdjęć możemy je podzielić na wewnątrzustne i zewnątrzustne. Wewnątrzustne polegają na umieszczeniu w jamie ustnej Pacjenta niewielkiego detektora. W ten sposób można wykonać zdjęcie RTG 1-4 zębom. Do tego typu badań zalicza się zdjęcia RTG punktowe i skrzydłowo-zgryzowe. Natomiast do zdjęć zewnątrzustnych należą zdjęcia cefalometryczne, panoramiczne, tomograficzne 3D.

Rodzaje badań RTG:

  • RTG punktowe,
  • pantomografia,
  • cefalografia (cefalometria),
  • tomografia komputerowa.
Zdjęcie punktowe

To zdjęcie najczęściej wykonywane w diagnostyce stomatologicznej. RTG punktowe stosuje się w badaniu pojedynczych zębów. Pomaga ono więc wykryć próchnicę, sprawdzić, jak ułożone są kanały zębowe oraz określić, czy występują zmiany, które wymagałyby leczenia endodontycznego. Na zdjęciu widoczne są zazwyczaj 3-4 zęby, ich korzenie, zębodoły, korony oraz tkanki.

Zdjęcie ortopantomograficzne (OPG)

To nic innego jak zdjęcie panoramiczne, a dokładniej zdjęcie poglądowe wszystkich zębów, szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Jest to podstawowe badanie RTG w stomatologii, pomocne w diagnozowaniu próchnicy, wykrywania nieprawidłowości w obrębie przyzębia i korzeni zębowych, wad rozwojowych, nadliczbowych zębów. Wykonuje się je w pozycji siedzącej lub stojącej, a głowica pantomogramu obraca się wokół głowy Pacjenta, rejestrując obraz.

Zdjęcie cefalometryczne

Zdjęcie cefalometryczne robione jest z profilu. Oprócz zębów, obrazuje także kości czaszki, a na jego podstawie możliwa jest analiza rysów twarzy. Z tego względu cefalografię wykonuje się w ramach planowania leczenia ortodontycznego, przed założeniem aparatu na zęby.

Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe

Ten typ zdjęć pozwala ocenić ściany styczne sąsiadujących ze sobą zębów łuku górnego oraz dolnego dlatego, że widoczne są na nim wyłącznie korony zębów. Tego typu zdjęcia wykonuje się stosunkowo rzadko.

Tomografia stożkowa (badanie CBTC)

Jest to 40-sekundowe zewnątrzustne badanie komputerowe 3D, które umożliwia najbardziej precyzyjne zobrazowanie jamy ustnej i wykrycie nawet niewielkich zmian. Wskutek wysokiej dokładności obrazu tomografia jest bardzo przydatna w planowaniu skomplikowanych zabiegów. Ponadto jest nieoceniona m.in. w implantologii stomatologicznej, ponieważ pozwala idealnie dopasować implant, co przekłada się na efekt końcowy leczenia.

Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką – RTG stomatologiczne Zakopane, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
RTG Stomatologiczne
Rtg punktowe
30 zł
Zdjęcie pantomograficzne
130 zł
Zdjęcie pantomograficzne + CD
150 zł
Tomografia komputerowa szczęki – całość
450 zł
Tomografia komputerowa szczęki – dół
250 zł
Tomografia komputerowa szczęki – góra
250 zł
Tomografia komputerowa punktowa zęba
200 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł