Protetyka

Protetyka Zakopane – w Centrum stomatologii Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

To dziedzina stomatologii, która zajmuje się szczegółowym odtwarzaniem pierwotnego stanu uzębienia po utracie zębów naturalnych. Również dotyczy to zębów po ich znacznym uszkodzeniu lub osłabieniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne, które mogą być noszone przez Pacjenta na stałe (niedające się wyjąć z ust). Protezy mogą być również ruchome lub kombinowane. Uzupełnianie braków w uzębieniu należy wykonywać zarówno ze względu na kwestie zdrowotne, jak i estetyczne tak, aby móc się cieszyć ładnym, zdrowym uśmiechem.

Metody uzupełnień

Nasi specjaliści podczas konsultacji, obejmującej dokładne badanie stanu uzębienia. Zaproponują oni konkretne metody oraz dokonają indywidualnej wyceny uzupełnień.

Protetyka estetyczna Zakopane – tutaj oferujemy wiele rozwiązań protetycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb Pacjenta:

 • mosty protetyczne: pełnoceramiczne lub złożone,
 • protezy osiadające: całkowite lub częściowe,
 • protezy typu overdenture,
 • natychmiastowe protezy,
 • protezy szkieletowe,
 • wkłady koronowe (inlay/onlay),
 • wkłady koronowo-korzeniowe,
 • korony protetyczne: pełnoceramiczne, porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu, z metalu, ze stopu złota,
 • protetykę na implantach.
Mosty protetyczne

Jednym ze sposobów uzupełnienia braków zębowych jest most protetyczny. Jest to stałe rozwiązanie protetyczne, które trwale osadza się w jamie ustnej. Most protetyczny może zostać założony na naturalny ząb, który zostaje oszlifowany i stanowi przęsło mostu. Zaletą mostów protetycznych jest to, że poprawiają komfort żucia oraz wyglądają estetycznie. Stanowią alternatywę dla protez ruchomych. Są uzupełnieniami stałymi, co zwiększa komfort ich użytkowania i ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Wskazaniami do wykonania mostu protetycznego są braki zębowe.

Dotyczy to zarówno braków pojedynczych zębów, jak i kilku, które można odbudować. Mosty protetyczne mogą być zastosowane w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości leczenia implantologicznego.

Zalety mostów protetycznych:

 • są zamocowane na stałe, dzięki czemu zapewniają komfort użytkowania,
 • nie wyróżniają się przy uśmiechu,
 • stanowią alternatywę dla protez ruchomych.
Protezy osiadające

Protezy osiadające to protezy ruchome wykonywane z tworzywa akrylowego. Głównym wskazaniem do ich stosowania są przypadki bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu, kiedy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień (protez szkieletowych, stałych, opartych na implantach). Protezy ruchome mogą być również wykonane z nylonu. Proteza nylonowa charakteryzuje się wysoką elastycznością – dostosowuje się do podłoża. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych protez akrylowych nie naraża Pacjenta na dyskomfort związany z jej używaniem. Pozostałymi atutami stosowania rozwiązania nylonowego są: krótszy okres adaptacji Pacjenta do nowej protezy oraz jej prostsza budowa.

Ruchome protezy są mniej komfortowe od stałych.

Jednak dzięki płycie protezy ruchomej leżącej na wyrostkach zębodołowych rozkładają one siły powstające przy żuciu i gryzieniu na większy obszar, odciążając tym samym słabe lub nieliczne zęby. Nieestetyczne, często nieakceptowane przez Pacjentów są klamry, stanowiące klasyczne elementy utrzymujące protezę na podłożu. Obecnie można je zastąpić zasuwami, zatrzaskami i teleskopami, które dają bardzo dobry efekt estetyczny i unika się tarcia klamer o ząb.

Protezy typu overdenture

Overdenture – protezy zwane inaczej szkieletowymi, bezklamrowe na zatrzaskach należą do zaawansowanych uzupełnień protetycznych. Posiadają wszystkie zalety standardowych protez szkieletowych, ale jednocześnie nie mają widocznych metalowych klamer – niepożądanych zwłaszcza w przednim odcinku uzębienia. Utrzymanie protez szkieletowych bezklamrowych zapewnione jest dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju zatrzasków, zamków, zasuw lub magnesów.

Są to ruchome uzupełnienia protetyczne, pokrywające na całej powierzchni korzeń, korzenie uzębienia resztkowego lub implanty.

Protezy te utrzymują się na korzeniach lub wszczepach poprzez system zatrzasków (najczęściej kulkowych). Są to uzupełnienia spełniające wymogi estetyki, chroniące kości szczęk przed zanikiem oraz zapewniające akceptowalny komfort dla Pacjenta.

Warto zwrócić uwagę na możliwość wykonania protezy overdenture opartej zaledwie na 2 implantach w żuchwie i szczęce u Pacjentów bezzębnych. Pacjent może w ten sposób poprawić swój komfort, przy niższych kosztach.

Protezy natychmiastowe

Natychmiastowe protezy są najszybszym sposobem uzupełnienia braków po usuniętych zębach. Pozwalają na uniknięcie przykrej dla Pacjenta sytuacji, jaką jest brak własnych zębów, zapewniając jednocześnie pełną funkcjonalność i walory estetyczne. Pacjent po usunięciu zęba wychodzi z gotową protezą uzupełniającą wszystkie braki. Podczas pierwszej wizyty pobierane są wyciski zębów przeznaczonych do usunięcia, a w kolejnym etapie gotowa proteza czeka już na Pacjenta w gabinecie. Jej stosowanie wymaga utrzymania idealnej higieny jamy ustnej oraz zgłaszania się na wizyty kontrolne.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe to rozwiązanie ruchomego uzupełnienia protetycznego, charakteryzujące się wysokim komfortem użytkowania. Doskonale sprawdzają się u Pacjentów posiadających część własnych zębów, ale ze względu na ich rozmieszczenie nie mogą mieć wstawionego mostu protetycznego. Konstrukcja takich protez jest mniejsza w stosunku do klasycznych protez osiadających i co się z tym wiąże, o wiele wygodniejsza.

Proteza szkieletowa składa się z pokrywających bezzębne wyrostki elementów akrylowych lub nylonowych oraz łączących je elementów metalowych.

Ponieważ opiera się na zębach i dodatkowo na dziąsłach, zapobiega zanikowi kości, co zwykle obserwuje się w protezach osiadających.

Stosuje się je przy wielu różnych konfiguracjach braków zębowych. Dzięki bardzo wytrzymałemu szkieletowi metalowemu proteza nie zajmuje tak dużej powierzchni podniebienia ani okolicy podjęzykowej, jak tradycyjna akrylowa.

Zadzwoń i umów się na wizytę – protetyka estetyczna Zakopane, ul. Chramcówki 7, nr tel: 18 265 74 27.

Wkłady koronowe inlay/onlay

Wkłady koronowe to porcelanowe uzupełnienia stanowiące rozwiązanie protetyczne, umożliwiające dokładną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zębów (bruzd, punktów stycznych między zębami). Wykonuje się ja podstawie pobranych wycisków. Wypełnienie inlay pokrywa część powierzchni żującej zęba – stoki guzków, ale bez ich szczytów. Obecnie wykorzystywane materiały stomatologiczne i technika opracowania ubytków pozwalają zastąpić ten rodzaj wypełnienia kompozytem. Wypełnienie onlay – nakład – podobne jest do wypełnienia inlay, ale zawiera już również szczyty guzków. Pokrywa więc całą powierzchnię żującą zęba. Pomaga również odtworzyć tzw. punkty styczne, czyli miejsca w których zęby stykają się ze sobą. To bardzo trwałe wypełnienie, które dodatkowo zabezpiecza ząb przed pęknięciem. Wkłady tego typu wykorzystuje się w przypadku dużych ubytków (np. w bocznych zębach leczonych kanałowo, które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego z wykorzystaniem wkładu i korony).

Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy, potocznie nazywany sztyftem, to uzupełnienie wykonane z włókna szklanego, stali dentystycznej, stopu złota lub tlenku cyrkonu, które umieszcza się w korzeniu zęba, a następnie cementuje specjalną substancją gwarantującą jego prawidłowe funkcjonowanie. Wzmocnione w ten sposób zęby rzadziej ulegają pęknięciu czy złamaniu, a nałożenie na wkład korony pozwala na pełne odtworzenie ich wyglądu i funkcji życia.

Korony protetyczne

Korony protetyczne to uzupełnienie odbudowujące i wzmacniające zniszczone zęby. Osadza się je na zębach Pacjenta lub na implantach, doskonale odtwarzając kształt anatomiczny zniszczonego uzębienia.

Medical Clinic Podhale Art – protetyka estetyczna Zakopane, oferuje kilka rodzajów koron, zróżnicowanych pod względem materiału, z którego zostały wykonane.

 • Pełnoceramiczne – to korony w całości z porcelany, idealnie oddające kolorystykę i kształt naturalnych zębów, a ich ogromną zaletą jest tzw. biozgodność z tkankami miękkimi, dzięki czemu nie wywołują one reakcji alergicznych. Najczęściej uzupełnia się nimi braki zębów przednich.
 • Porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu – niezwykle wytrzymałe i estetyczne, wytwarzane w oparciu o technologię komputerową, co pozwala na idealne odtworzenie wyglądu utraconych zębów. Tlenek cyrkonu również cechuje się biozgodnością.
 • Porcelanowe na podbudowie metalowej – skonstruowane na bazie stali dentystycznej na której umieszczona jest porcelana. Ich wadą jest możliwość wystąpienia u Pacjenta reakcji alergicznej oraz minimalna widoczność (szara obwódka na styku korony i dziąsła, którą można zamaskować tzw. obrzeżem z porcelany).
 • Porcelanowe na podbudowie ze stopu złota – są to korony najlepiej tolerowane przez tkanki miękkie ze względu na silne właściwości bakteriostatyczne złota, hamujące rozwój bakterii powodujących próchnicę.
 • Mocowane na implantach – stosowane w przypadku luki w zębach, możliwe do zastosowania po zabiegu implantologicznym.

Korony protetyczne stosuje się w przypadku:

 • konieczności odbudowy zębów zniszczonych próchnicą przy rozległych ubytkach,
 • korekty kształtu zębów,
 • korekty położenia zębów w łuku,
 • konieczności zamknięcia szpar między zębami (jeśli wykluczone jest założenie licówek),
 • odbudowy zębów złamanych,
 • konieczności odbudowy brakujących zębów.

Zastosowanie koron polega najczęściej na oszlifowaniu zęba (w znieczuleniu miejscowym), tak aby wykonana przez protetyka korona wyglądała naturalnie.

Protetyka na implantach

Zastosowanie implantów umożliwia stabilne zakotwiczenie protez, osadzenie mostów oraz pozwala na wprowadzenie uzupełnienia koronowego. Dodatkowo ułatwia odzyskanie funkcji żucia, nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów i jest możliwe do wprowadzenia nawet u Pacjentów z całkowitym bezzębiem, gwarantując kompleksową rekonstrukcję uzębienia. To rozwiązanie trwałe, skuteczne, a przy tym chroniące kości oraz dziąsła.

Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką – protetyka estetyczna Zakopane, ul. Chramcówki 7.

Efekty przed i po zabiegach
zobacz rezultaty
Przed zabiegami
Po zabiegach
Wykonano mosty ceramiczne na podbudowie cyrkonowej osadzone na implantach, ekstrakcja zębów w szczęce i żuchwie, przebudowa zgryzu
lek. dent. Michał Szczepaniak
Przed zabiegami
Po zabiegach
Wykonano 6 koron cyrkonowych na zębach przednich i dwie licówki ceramiczne na zębach przedtrzonowych
lek. dent. Michał Szczepaniak
Przed zabiegami
Po zabiegach
Wykonano koronę ceramiczną na podbudowie cyrkonowej
lek. dent. Michał Szczepaniak
efekty zabiegów stomatologicznych
Przed zabiegami
efekty zabiegów stomatologicznych
Po zabiegach
Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej
lek. dent. Michał Szczepaniak
efekty zabiegów stomatologicznych
Przed zabiegami
efekty zabiegów stomatologicznych
Po zabiegach
Korony i mosty porcelanowe na podbudowie cyrkonowej, przebudowa zgryzu
lek. dent. Michał Szczepaniak
Przed zabiegami
Po zabiegach
Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej
lek. dent. Michał Szczepaniak
Przed zabiegami
Po zabiegach
Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej
lek. dent. Michał Szczepaniak
Przed zabiegami
Po zabiegach
Protezy na lokatorach
lek. dent. Michał Szczepaniak
Przed zabiegami
Po zabiegach
Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej, modyfikacja dziąsła w odcinku przednim
lek. dent. Michał Szczepaniak
Przed zabiegami
Po zabiegach
Przebudowa zgryzu, korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej
lek. dent. Michał Szczepaniak
Przed zabiegami
Po zabiegach
Wykonano 11 koron porcelanowych na podbudowie cyrkonowej
lek. dent. Michał Szczepaniak
Przed zabiegami
Po zabiegach
Przebudowa zgryzu, korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej
lek. dent. Michał Szczepaniak
Przed zabiegami
Po zabiegach
Wybielanie zębów metodą nakładkową, 4 korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej
lek. dent. Michał Szczepaniak
Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Protetyka
Protezy
Proteza częściowa akrylowa
1300 zł
Proteza całkowita akrylowa
1500 zł
Proteza akrylowa z zębami Ivoclar
1700 zł
Proteza szkieletowa
3000 zł
Korony
Korona z podbudową metalową
1300 zł
Korona z podbudową cyrkonową
2100 zł
Korona na implancie z podbudową metalową
2700 zł
Korona na implancie z podbudową cyrkonową
3200 zł
Inne
Przęsło w moście na implantach
1500 – 2000 zł
Licówka porcelanowa
1800 zł
Protezy na lokatorach
Proteza na 2 lokatorach
7000 zł
Proteza na 3 lokatorach
10000 zł
Proteza na 4 lokatorach
13000 zł
Protezy na lokatorach + implanty
Proteza na 2 lokatorach + 2 implanty
12000 zł
Proteza na 3 lokatorach + 3 implanty
17500 zł
Proteza na 4 lokatorach + 4 implanty
23000 zł
Protetyka tymczasowa
Protetyka tymczasowa po zabiegu implantologicznym
1000 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł