Protetyka Zakopane – w Centrum stomatologii Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!
To dziedzina stomatologii, która zajmuje się szczegółowym odtwarzaniem pierwotnego stanu uzębienia po utracie zębów naturalnych. Również dotyczy to zębów po ich znacznym uszkodzeniu lub osłabieniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne, które mogą być noszone przez Pacjenta na stałe (niedające się wyjąć z ust). Protezy mogą być również ruchome lub kombinowane. Uzupełnianie braków w uzębieniu należy wykonywać zarówno ze względu na kwestie zdrowotne, jak i estetyczne tak, aby móc się cieszyć ładnym, zdrowym uśmiechem.
Nasi specjaliści podczas konsultacji, obejmującej dokładne badanie stanu uzębienia. Zaproponują oni konkretne metody oraz dokonają indywidualnej wyceny uzupełnień.
Jednym ze sposobów uzupełnienia braków zębowych jest most protetyczny. Jest to stałe rozwiązanie protetyczne, które trwale osadza się w jamie ustnej. Most protetyczny może zostać założony na naturalny ząb, który zostaje oszlifowany i stanowi przęsło mostu. Zaletą mostów protetycznych jest to, że poprawiają komfort żucia oraz wyglądają estetycznie. Stanowią alternatywę dla protez ruchomych. Są uzupełnieniami stałymi, co zwiększa komfort ich użytkowania i ułatwia codzienne funkcjonowanie.
Dotyczy to zarówno braków pojedynczych zębów, jak i kilku, które można odbudować. Mosty protetyczne mogą być zastosowane w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości leczenia implantologicznego.
Zalety mostów protetycznych:
Protezy osiadające to protezy ruchome wykonywane z tworzywa akrylowego. Głównym wskazaniem do ich stosowania są przypadki bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu, kiedy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień (protez szkieletowych, stałych, opartych na implantach). Protezy ruchome mogą być również wykonane z nylonu. Proteza nylonowa charakteryzuje się wysoką elastycznością – dostosowuje się do podłoża. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych protez akrylowych nie naraża Pacjenta na dyskomfort związany z jej używaniem. Pozostałymi atutami stosowania rozwiązania nylonowego są: krótszy okres adaptacji Pacjenta do nowej protezy oraz jej prostsza budowa.
Jednak dzięki płycie protezy ruchomej leżącej na wyrostkach zębodołowych rozkładają one siły powstające przy żuciu i gryzieniu na większy obszar, odciążając tym samym słabe lub nieliczne zęby. Nieestetyczne, często nieakceptowane przez Pacjentów są klamry, stanowiące klasyczne elementy utrzymujące protezę na podłożu. Obecnie można je zastąpić zasuwami, zatrzaskami i teleskopami, które dają bardzo dobry efekt estetyczny i unika się tarcia klamer o ząb.
Overdenture – protezy zwane inaczej szkieletowymi, bezklamrowe na zatrzaskach należą do zaawansowanych uzupeÅ‚nieÅ„ protetycznych. PosiadajÄ… wszystkie zalety standardowych protez szkieletowych, ale jednoczeÅ›nie nie majÄ… widocznych metalowych klamer – niepożądanych zwÅ‚aszcza w przednim odcinku uzÄ™bienia. Utrzymanie protez szkieletowych bezklamrowych zapewnione jest dziÄ™ki wykorzystaniu różnego rodzaju zatrzasków, zamków, zasuw lub magnesów.
Protezy te utrzymują się na korzeniach lub wszczepach poprzez system zatrzasków (najczęściej kulkowych). Są to uzupełnienia spełniające wymogi estetyki, chroniące kości szczęk przed zanikiem oraz zapewniające akceptowalny komfort dla Pacjenta.
Warto zwrócić uwagę na możliwość wykonania protezy overdenture opartej zaledwie na 2 implantach w żuchwie i szczęce u Pacjentów bezzębnych. Pacjent może w ten sposób poprawić swój komfort, przy niższych kosztach.
Natychmiastowe protezy są najszybszym sposobem uzupełnienia braków po usuniętych zębach. Pozwalają na uniknięcie przykrej dla Pacjenta sytuacji, jaką jest brak własnych zębów, zapewniając jednocześnie pełną funkcjonalność i walory estetyczne. Pacjent po usunięciu zęba wychodzi z gotową protezą uzupełniającą wszystkie braki. Podczas pierwszej wizyty pobierane są wyciski zębów przeznaczonych do usunięcia, a w kolejnym etapie gotowa proteza czeka już na Pacjenta w gabinecie. Jej stosowanie wymaga utrzymania idealnej higieny jamy ustnej oraz zgłaszania się na wizyty kontrolne.
Protezy szkieletowe to rozwiązanie ruchomego uzupełnienia protetycznego, charakteryzujące się wysokim komfortem użytkowania. Doskonale sprawdzają się u Pacjentów posiadających część własnych zębów, ale ze względu na ich rozmieszczenie nie mogą mieć wstawionego mostu protetycznego. Konstrukcja takich protez jest mniejsza w stosunku do klasycznych protez osiadających i co się z tym wiąże, o wiele wygodniejsza.
Ponieważ opiera się na zębach i dodatkowo na dziąsłach, zapobiega zanikowi kości, co zwykle obserwuje się w protezach osiadających.
Stosuje się je przy wielu różnych konfiguracjach braków zębowych. Dzięki bardzo wytrzymałemu szkieletowi metalowemu proteza nie zajmuje tak dużej powierzchni podniebienia ani okolicy podjęzykowej, jak tradycyjna akrylowa.
ZadzwoÅ„ i umów siÄ™ na wizytÄ™ – protetyka estetyczna Zakopane, ul. Chramcówki 7, nr tel: 18 265 74 27.
Wkłady koronowe to porcelanowe uzupełnienia stanowiące rozwiązanie protetyczne, umożliwiające dokładną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zębów (bruzd, punktów stycznych między zębami). Wykonuje się ja podstawie pobranych wycisków. Wypełnienie inlay pokrywa część powierzchni żującej zęba – stoki guzków, ale bez ich szczytów. Obecnie wykorzystywane materiały stomatologiczne i technika opracowania ubytków pozwalają zastąpić ten rodzaj wypełnienia kompozytem. Wypełnienie onlay – nakład – podobne jest do wypełnienia inlay, ale zawiera już również szczyty guzków. Pokrywa więc całą powierzchnię żującą zęba. Pomaga również odtworzyć tzw. punkty styczne, czyli miejsca w których zęby stykają się ze sobą. To bardzo trwałe wypełnienie, które dodatkowo zabezpiecza ząb przed pęknięciem. Wkłady tego typu wykorzystuje się w przypadku dużych ubytków (np. w bocznych zębach leczonych kanałowo, które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego z wykorzystaniem wkładu i korony).
Wkład koronowo-korzeniowy, potocznie nazywany sztyftem, to uzupełnienie wykonane z włókna szklanego, stali dentystycznej, stopu złota lub tlenku cyrkonu, które umieszcza się w korzeniu zęba, a następnie cementuje specjalną substancją gwarantującą jego prawidłowe funkcjonowanie. Wzmocnione w ten sposób zęby rzadziej ulegają pęknięciu czy złamaniu, a nałożenie na wkład korony pozwala na pełne odtworzenie ich wyglądu i funkcji życia.
Korony protetyczne to uzupełnienie odbudowujące i wzmacniające zniszczone zęby. Osadza się je na zębach Pacjenta lub na implantach, doskonale odtwarzając kształt anatomiczny zniszczonego uzębienia.
Zastosowanie koron polega najczęściej na oszlifowaniu zęba (w znieczuleniu miejscowym), tak aby wykonana przez protetyka korona wyglądała naturalnie.
Zastosowanie implantów umożliwia stabilne zakotwiczenie protez, osadzenie mostów oraz pozwala na wprowadzenie uzupełnienia koronowego. Dodatkowo ułatwia odzyskanie funkcji żucia, nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów i jest możliwe do wprowadzenia nawet u Pacjentów z całkowitym bezzębiem, gwarantując kompleksową rekonstrukcję uzębienia. To rozwiązanie trwałe, skuteczne, a przy tym chroniące kości oraz dziąsła.
Zapraszamy do kontaktu z naszÄ… placówkÄ… – protetyka estetyczna Zakopane, ul. Chramcówki 7.