Profilaktyka stomatologiczna
Dentysta - Zakopane

W Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem dużo uwagi poświęcamy profilaktyce stomatologicznej, ponieważ ma ona ogromne znaczenie w zapobieganiu próchnicy oraz innym chorobom jamy ustnej. Każde leczenie stomatologiczne jest o wiele skuteczniejsze, jeżeli Pacjent regularnie (przynajmniej raz w roku) wykonuje higienizację jamy ustnej.

Usunięcie kamienia nazębnego (scaling)

Zabieg usuwania kamienia nazębnego oraz twardych złogów nazębnych wykonywany jest przy użyciu ultradźwięków lub instrumentów ręcznych. Kamień nazębny należy usuwać przed przystąpieniem do dalszego leczenia i zabiegów dentystycznych. Scaling to zabieg, który powinno się wykonywać co pół roku, aby zapobiec chorobom przyzębia. W większości przypadków jest bezbolesny, ale usunięcie kamienia poddziąsłowego może wiązać się z nieprzyjemnymi doznaniami, więc możliwe jest zastosowanie znieczulenia.

Zabieg ten wykonuje się przy pomocy:

  • ultradźwiękowego skalera, wykorzystującego drgania w zakresie 15-50 tys. Hz, co umożliwia usunięcie kamienia nad- oraz poddziąsłowego,
  • ręcznie – z użyciem tzw. kiret dentystycznych.

Po usunięciu kamienia zęby mogą być przez jakiś czas uwrażliwione, dlatego pokrywa się ich gładkie powierzchnie specjalnym lakierem fluorowym, który jednocześnie zapobiega próchnicy.

Usunięcie osadu (piaskowanie)

Zabieg piaskowania zębów ma na celu usunięcie zalegających osadów, które powstają głównie w wyniku palenia tytoniu oraz picia kawy czy herbaty. Wykonuje się go najczęściej po usunięciu kamienia albo samodzielnie. Do piaskowania zębów wykorzystuje się piaskarkę stomatologiczną. Stosuje się do niego drobny proszek rozpylony pod ciśnieniem z wodą. Piaskowanie jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i niewymagającym znieczulenia. Powtarzany co pół roku poprawia stan zębów i przyzębia. Zapobiega próchnicy i eliminuje nieprzyjemny zapach z ust, który często bywa problemem Pacjentów.

Fluoryzacja, która pozwala na zredukowanie występowania próchnicy do 40%

Fluoryzacja to jedna z metod zapobiegania powstawaniu zmian próchniczych na zębach. Jest to metoda o dość dużej skuteczności, ponieważ fluor ma bardzo korzystne działanie na szkliwo zębów.

Fluoryzacja zębów (fluoryzacja kontaktowa) to zabieg, do którego wykonania wykorzystuje się związki fluoru, czyli pierwiastka chemicznego z grupy fluorowców.

Wykazuje on dużą aktywność chemiczną i wysokich dawkach jest trujący. W niewielkich dawkach fluor jest jednak konieczny do prawidłowej budowy kości oraz zębów. W gabinetach stomatologicznych stosuje się fluoryzację zębów polegającą na tym, że na oczyszczoną powierzchnię zęba nakłada się specjalne żele, lakiery i pianki z fluorem. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie szkliwa i uczynienie zębów bardziej odpornymi na działanie chorobotwórczych bakterii.

Lakowanie zarówno zębów mlecznych, jak i stałych trzonowych

To jedna z metod na zapobieganie próchnicy, prosta i bezbolesna. Najczęściej wykonywana w przypadku zębów stałych trzonowych i przedtrzonowych, ale także w trzonowcach mlecznych. Zabieg polega na wypełnianiu bruzd na powierzchni żującej zębów specjalnym materiałem, tzw. lakiem szczelinowym. Lakowanie należy wykonać jak najwcześniej po wyrżnięciu zęba. Zabiegowi poddawane są zęby zdrowe bez zmian próchniczych.

Zadzwoń i umów się na wizytę – dentysta Zakopane, ul. Chramcówki 7, nr tel: 18 265 74 27.

Lapisowanie (impregnacja zębiny)

Zabieg ten stosowany jest u dzieci w sytuacji, kiedy większa część zęba jest zniszczona przez próchnicę i nie ma możliwości założenia wypełnienia. Podczas zabiegu wykorzystuje się roztwór azotanu srebra (lapis). Azotan srebra zatrzymuje przebieg próchnicy, zapobiegając w ten sposób przedwczesnej utracie zęba. Minusem tej metody jest przebarwienie zęba na kolor czarny.

Przegląd stomatologiczny

Przegląd stomatologiczny to jedna z najważniejszych procedur wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Zajmuje niewiele czasu, ale ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowych zębów.

Regularne badanie jamy ustnej (najlepiej raz na pół roku) pozwala zapobiegać wielu schorzeniom oraz rozpoznać je na wczesnym etapie rozwoju.

W trakcie wizyty kontrolnej stomatolog przed obejrzeniem uzębienia i błony śluzowej jamy ustnej zadaje pytania dotyczące aktualnego stanu zdrowia – chorób ogólnoustrojowych, leków przyjmowanych przewlekle, odczuwanych dolegliwości bólowych lub innych niepokojących objawów ze strony jamy ustnej. Po sprawdzeniu kondycji zębów i tkanek przyzębia stomatolog przekazuje zalecenia higieniczne oraz informuje o przewidywanym planie leczenia.

Instruktaż

Nasi specjaliści służą również poradami w zakresie higieny jamy ustnej w domu – doboru odpowiedniej szczoteczki (zwyczajnej lub elektrycznej), pasty do zębów, metod szczotkowania, używania nici dentystycznych, stosowania płukanek fluorowych czy irygatorów.

Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką – dentysta Zakopane, ul. Chramcówki 7.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Stomatologia zachowawcza
Konsultacja implantologiczna
bezpłatna (koszty OPG i TK ponosi pacjent)
Przegląd
bezpłatnie
Konsultacja
100 – 150 zł
Wizyta adaptacyjna
100 zł
Znieczulenie
bezpłatnie
Wypełnienie - 1 powierzchnia
250 zł
Wypełnienie - 2 powierzchnie
300 zł
Wypełnienie - 3 powierzchnie
300 – 350 zł
Wypełnienie w odcinku przednim - estetyczne
300 – 400 zł
Dewitalizacja
200 zł
Wymiana opatrunku
150 – 200 zł
Szyna do wybielania - 1 sztuka
300 zł
Szyna do wybielania - 2 sztuki
600 zł
Preparat do wybielania - 1 sztuka
50 zł
Preparat do wybielania 4 sztuki - do pełnego wybielenia 2 łuków
200 zł
Fluoryzacja
50 – 100 zł
Piaskowanie + scaling + fluoryzacja
300 – 350 zł
Wizyta kontrolna dziecka z fluoryzacją
150 zł
Wizyta dziecka niewspółpracującego
150 zł
Wypełnienie w zębie mlecznym
200 – 250 zł
Amputacja w zębie mlecznym
150 – 200 zł
Lakowanie
150 zł
Bonding - 1 ząb
650 zł
Wybielanie lampą (jednorazowe)
1700 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł