Ortodoncja – korygowanie zgryzu

Ortodonta Zakopane – w Centrum stomatologii Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Skrzywione zęby są trudniejsze w czyszczeniu i narażone na wypadnięcie na skutek próchnicy zębów i chorób przyzębia. Dodatkowo obciążają one mięśnie żwacze, co może być przyczyną bólów głowy, zespołu SSŻ, a także bólów szyi, barków i pleców. Skrzywione lub znajdujące się w niewłaściwym miejscu zęby mogą mieć niekorzystny wpływ na wygląd. Do korzyści z leczenia ortodontycznego zaliczyć można: poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, wyglądu a także większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Jak sprawdzić, czy konieczne jest leczenie ortodontyczne?

Tylko dentysta lub ortodonta jest w stanie określić, czy Pacjent może odnieść korzyści z leczenia ortodontycznego. Na podstawie narzędzi diagnostycznych, które obejmują pełny wywiad medyczny i stomatologiczny ortodonta może zdecydować, czy należy zastosować leczenie ortodontyczne. Opracowuje on również plan leczenia dla danego Pacjenta.

Kandydatami do leczenia ortodontycznego mogą być osoby, u których występują następujące objawy:

 • przodozgryz górny, w którym górne przednie zęby są wysunięte za bardzo do przodu (wystają) ponad zębami dolnymi,
 • wysunięcie żuchwy — wygląd „buldoga”, gdy zęby dolne są wysunięte za bardzo do przodu lub zęby górne są cofnięte za bardzo do tyłu,
 • zgryz krzyżowy, w którym zęby górne nie zachodzą nieco z przodu zębów dolnych przy normalnym gryzieniu,
 • zgryz otwarty — wolna przestrzeń między powierzchniami gryzącymi zębów przednich lub bocznych, gdy zęby tylne stykają się ze sobą,
 • przemieszczenie linii środkowej, w którym środek zębów górnych przednich nie leży w jednej linii ze środkiem zębów dolnych przednich,
 • szpary — przestrzenie lub odstępy między zębami wynikające z utraty zębów lub sytuacja, w której zęby nie „wypełniają” jamy ustnej,
 • stłoczenie zębów — jeśli zębów jest zbyt dużo i nie mieszczą się one w wyrostku zębodołowym.
Leczenie wad zgryzu - ortodonta Zakopane

Istnieje wiele różnych rodzajów aparatów, zarówno stałych, jak i ruchomych, przeznaczonych do przemieszczania zębów, ćwiczenia mięśni i wpływania na wzrost szczęk. Urządzenia te działają poprzez wywieranie delikatnego ucisku na zęby i szczęki. Skuteczność metod ortodontycznych uzależnia się od stopnia nasilenia problemu.

Aparaty stałe

Aparaty ortodontyczne

Najczęściej stosowane urządzenia stałe, składają się z pierścieni, drutów i zamków. Pierścienie mocuje się wokół zębów aby zakotwiczyć aparat. Natomiast zamki są najczęściej przyklejane do przedniej powierzchni zębów. Łuki z drutu przechodzą przez zamki i są umocowane do pierścieni. Zaciśnięcie łuku z drutu powoduje wywarcie nacisku na zęby, co prowadzi do ich stopniowego przemieszczenia do właściwego położenia. Zamki reguluje się zwykle co miesiąc w taki sposób, aby uzyskać pożądane wyniki. Leczenie takie może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Stosowane obecnie aparaty ortodontyczne są mniejsze, lżejsze i wyglądają o wiele mniej „metalicznie”, niż miało to miejsce w przeszłości. Są one dostępne w jasnych kolorach dla dzieci, jak również w wyraźnych stylach, preferowanych przez wiele osób dorosłych.

Specjalne aparaty stałe

Używane do kontrolowania niepożądanych nawyków, takich jak ssanie kciuka lub „popychanie” zębów językiem. Urządzenia te mocuje się do zębów za pomocą pierścieni. Ze względu na to, że są one bardzo niewygodne podczas jedzenia, powinny być używane jako ostateczność.

Stałe aparaty utrzymujące odstęp

Jeżeli dziecko wcześnie utraci ząb, stosuje się aparat utrzymujący odstęp do czasu pojawienia się zęba stałego. Do zęba znajdującego się obok wolnego miejsca mocuje się pierścień i rozciąga drut do zęba po przeciwnej stronie wolnej przestrzeni.

Aparaty ruchome

Aparaty wyrównujące (typu aligner)

Alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych dla dorosłych. Coraz częściej używa się szeregowych aparaty wyrównujących do przemieszczania zębów w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aparatów stałych, ale bez metalowych drutów i zamków. Aparaty wyrównujące są niemal niewidoczne i wyjmuje się je podczas jedzenia, szczotkowania zębów czy czyszczenia nicią dentystyczną.

Ruchome aparaty utrzymujące odstęp

Funkcja tych urządzeń jest taka sama, jak w przypadku stałych aparatów utrzymujących odstęp. Są one wykonane z dopasowanej do szczęki akrylowej podstawy oraz plastikowych lub drucianych odgałęzień, które umieszcza się między poszczególnymi zębami w celu utrzymania otwartych przestrzeni między nimi.

Aparaty do repozycjonowania szczęki

Określa się je także jako wyciągi, zakłada się je na górną lub dolną szczękę i pomagają wyćwiczyć zamykanie żuchwy w korzystniejszej pozycji. Co ważniejsze, znajdują one zastosowanie w dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

Separatory warg i policzków

Wykorzystuje się je do utrzymywania warg lub policzków z daleka od zębów. Mięśnie warg i policzków mogą wywierać nacisk na zęby, a separatory te pomagają zmniejszyć ten nacisk.

Ekspander podniebienny (retainer)

Aparat przeznaczony do poszerzania łuku szczęki górnej. Jest to plastikowa płytka, którą dopasowuje się do sklepienia jamy ustnej. Nacisk w kierunku na zewnątrz wywierany na płytkę przez śruby zmusza stawy w kościach podniebienia do podłużnego otwarcia się, co powoduje poszerzenie powierzchni podniebienia.

Ruchome klamry

Aparaty te noszone są na sklepieniu jamy ustnej i właściwie zabezpieczają zęby przed przesunięciem się do poprzedniego położenia. Po zmodyfikowaniu można je używać także używane do zapobiegania ssaniu kciuka.

Wyciąg mocowany na głowie

Ten aparat składa się z paska umieszczonego z tyłu głowy i umocowanego z przodu do metalowego drutu lub łuku twarzy. Aparat taki spowalnia wzrost szczęki górnej i utrzymuje zęby tylne tam, gdzie znajdują się obecnie, przy jednoczesnym cofnięciu zębów przednich.

Nasza oferta

Ortodonta Zakopane w Medical Clinic Podhale Art. W naszej placówce oferujemy kilka różnych rodzajów aparatów – od klasycznych metalowych, po tzw. estetyczne – dyskretne i prawie niewidoczne:

 • ceramiczne,
 • szafirowe,
 • Invisalign i Clear Aligner.

Invisalign i Clear Aligner to aparaty mające postać przezroczystych nakładek (szyn), wykonanych indywidualnie w oparciu o wyniki pomiaru wychylenia zębów Pacjenta. Nakładki są niewidoczne, a co najważniejsze, można je zdejmować, np. żeby umyć zęby.

Jak wspomniano systemy te nieznacznie się różnią:

 • Invisalign przewiduje noszenie każdej z zestawu nakładek o takiej samej grubości przez dwa tygodnie,
 • w przypadku Clear Aligner otrzymujemy dodatkowo zestaw nakładek różnej grubości i nosimy każdą kolejno przez tydzień.

Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką – ortodonta Zakopane, ul. Chramcówki 7.

Efekty przed i po zabiegach
zobacz rezultaty
Przed zabiegami
Po zabiegach
Nieprawidłowości zębowe: brak miejsca dla prawego kła, leczenie aparatem stałym górnym
lek. dent. Magdalena Leszcz
Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników
Katalog cen zabiegów i konsultacji
Szczegółowy wykaz
Ortodoncja
Konsultacja ortodontyczna
250 zł
Wizyta diagnostyczna
200 – 400 zł
Łuk podniebny z pierścieniem
1000
Aparat ruchomy jednoszczękowy
1000 – 1200 zł
Aparat ruchomy dwuszczękowy
1200 – 1400 zł
Wizyta kontrolna aparatu ruchomego
100 zł
Aparat stały metalowy – 1 łuk
2400 zł
Aparat stały szafirowy – 1 łuk
3100 zł
Aparat samoligaturujący metalowy – 1 łuk
2500 zł
Aparat samoligaturujący estetyczny – 1 łuk
3500 zł
Wizyta kontrolna aparatu stałego – 1 łuk
200 zł
Wizyta kontrolna aparatu stałego z wymianą łuku
250 zł
Mikrośruby ortodontyczne – 1 sztuka
600 zł
Ściągnięcie aparatu stałego + retainer stały – 1 łuk
800 – 1200 zł
Płytka retencyjna - 1 łuk
600 zł
Szyna relaksacyjna
600 zł
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
Za kopię lub wydruk z systemu informatycznego (1 strona)
0,49 zł
Za elektroniczny nośnik danych
2,80 zł
Za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona)
14,01 zł