Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Chramcówki 7,
34-500 Zakopane

Biopsja stomatologiczna

Biopsja stomatologiczna Zakopane – w Medical Clinic Podhale Art. Serdecznie zapraszamy!

Badanie biopsyjne (biopsję) w jamie ustnej wykonujemy w naszym Centrum stomatologii w Medical Clinic Podhale Art w Zakopanem. To bardzo istotny element diagnostyki w stomatologii, wykorzystywany też jako mało inwazyjna metoda leczenia.

Dzięki biopsji, na bazie pobranych z jamy ustnej próbek tkanek, można uzyskać jednoznaczne wyniki, potwierdzające bądź odrzucające tezę o istnieniu określonej choroby w tym obszarze.

Pobrane fragmenty tkanek wykorzystuje się też do diagnostyki różnicowej – narzędzia służącego do określenia charakteru i rodzaju zmiany, szczególnie przydatnego w szczegółowej diagnostyce nowotworów jamy ustnej. Po biopsji w jamie ustnej najczęściej nie pozostaje żaden trwały ślad, a widoczność blizny jest bardzo mała.

Przebieg

Metodologia wykonywania badania biopsyjnego w jamie ustnej nie różni się od sposobu pobierania tkanek z innych obszarów ciała.

 • Pacjent otrzymuje znieczulenie – miejscowe lub, w uzasadnionych przypadkach, ogólne (np. kiedy pacjentem jest dziecko, niewspółpracujący niepełnosprawny lub senior).
 • Kiedy znieczulenie zadziała, stomatolog dezynfekuje miejsce, z którego mają być pobrane próbki (bądź próbka) i wycina cały objęty zmianą fragment tkanki lub pobiera tylko próbkę biologiczną w postaci niewielkiego fragmentu zmiany i jej sąsiedztwa. Do pobrania/wycięcia tkanek w jamie ustnej wykorzystywane są różne narzędzia: skalpel, laser, igła, szczoteczka.
 • Po pobraniu tkanki są ponownie dezynfekowane, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, zakładane są szwy. Szwy mogą być wykonane nićmi wchłanialnymi lub zwykłymi chirurgicznymi. Te drugie wymagają wyjęcia po około tygodniu od założenia.
 • Pobrane próbki materiału biologicznego przekazuje się do laboratorium i poddaje się analizie histopatologicznej pod mikroskopem, a w razie potrzeby – również badaniom biochemicznym. Dzięki temu jednoznacznie określa się rodzaj i charakter zmiany.

Rodzaje biopsji

W zależności od umiejscowienia zmiany lekarz może zastosować biopsję:

 • aspiracyjną cienkoigłową lub gruboigłową, w przypadku tkanek miękkich,
 • wycinkową, kiedy chirurgicznie pobiera się wycinek zmienionej tkanki,
 • wiertarkową, w przypadku konieczności pobrania materiału kostnego.

Biopsja stomatologiczna aspiracyjna cienkoigłowa i gruboigłowa polega na wprowadzeniu igły przez skórę i pobraniu komórek z podejrzanej zmiany. Badanie różni się tylko grubością użytej igły.

Biopsja wycinkowa to chirurgiczne usunięcie patologicznego fragmentu tkanki miękkiej. Natomiast biopsję wiertarkową stosuje się do pobrania wałeczka zmienionej tkanki kostnej za pomocą specjalnego wiertła, tzw. trepanu.

Zazwyczaj, jeśli zmiana jest mała i wyraźnie nie ma podłoża nowotworowego, wycina się całość, natomiast jeśli jest ona dużych rozmiarów i występuje podejrzenie charakteru nowotworowego, pobiera się podczas biopsji tylko niewielki fragment.

Wskazania

Wskazaniami do wykonania biopsji w gabinecie stomatologicznym są:

 • zmiany o potencjalnym charakterze nowotworowym (łagodnym i złośliwym), nowotwory łagodne i złośliwe,
 • torbiele i guzki,
 • promienica (schorzenie powodujące powstawanie twardych guzów z ogniskami ropnymi),
 • dysplazja włóknista,
 • zmiany dystroficzne, czyli zanikowe,
 • kiła i gruźlica.

Po biopsji

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić krwawienie, które po kilku minutach ustaje.

Kiedy znieczulenie przestaje działać, mogą pojawić się ból lub tkliwość i nadwrażliwość tkanek. Można wtedy zastosować leki przeciwbólowe.

Kilka godzin po zabiegu mogą wystąpić również obrzęki i zasinienia w obszarze poddanym biopsji. Czasami opuchlizna może być objawem alergii na zastosowane leki. Na obrzęki można zastosować chłodne okłady. Jeśli objawy po biopsji będą się nasilać lub utrzymywać przez dłuższy czas, należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem.

Aby uniknąć stanów zapalnych i zakażeń, po zabiegu jamę ustną należy płukać preparatami o działaniu antyseptycznym, a także skrupulatnie dbać o higienę tego obszaru. Gdyby doszło do zakażenia rany po biopsji, dentysta prawdopodobnie zastosuje antybiotykoterapię.

Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką – biopsja stomatologiczna Zakopane, ul. Chramcówki 7, nr tel: 18 265 74 27.