Terapia manualna jest działem fizjoterapi skoncentrowanym na leczeniu stawów, kręgosłupa oraz mięśni. Opiera się na zastosowaniu bezpiecznych i skutecznych technik ręcznych, mających na celu mobilizację bolących czy cierpiących na inne dolegliwości miejsc na ciele pacjenta, manipulacjęna stawach oraz oddziaływanie na tkanki miękkie (powięzi, więzadła, ścięgna, mięśnie), a za ich pośrednictwem na układ nerwowy.
Symultanicznie nasi fizjoterapeuci uczą pacjenta, jakie czynniki mogą wywoływać określone objawy bólowe (m.in. stres, utrwalanie błędnych wzorców ruchowych czy postawy ciała) i jak ich unikać – ta część, nazywana przez nas terapią edukacyjną w połączeniu z technikami manualnymi pozwala pacjentowi na długotrwałe pozbycie się dolegliwości i przywrócenie prawidłowej ruchomości w zablokowanych partiach ciała (np. kręgosłupa czy stawów obwodowych).
Terapia manualna to również możliwość skonsultowania podczas wizyty z terapeutą swoich dolegliwości (warto zabrać ze sobą posiadane ewentualnie wyniki badań RTG, rezonansu itp.). Nasi specjaliści dobiorą odpowiednią terapię oraz liczbę zabiegów niezbędnych do pełnej poprawy zdrowia Pacjenta. Przeciętna liczba wizyt uzależniona jest od rodzaju schorzenia, współpracy z terapeutą oraz indywidualnych możliwości regeneracyjnych.
Pojedyncza sesja terapeutyczna trwa do 45 min, a dokładny czas ustala fizjoterapeuta, w zależności od wybranej techniki. Sesje terapeutyczne dzielą się na dwie części: zabiegową oraz naukę autoterapii.
Część zabiegowa obejmuje:
Nasi fizjoterapeuci uczą pacjentów tzw. autoterapii, na którą składają się takie elementy jak:
Wśród wskazań do zabiegów można wymienić kilkanaście dolegliwości w obrębie kręgosłupa oraz kończyn.
Wśród przeciwwskazań do wykonywania zabiegów terapii manualnej można wymienić: