Kup Voucher! Idealny pomysł na prezent!
Nowa placówka w Nowym Targu, kliknij!
Rehabilitacja po zabiegach operacyjnych
Cel rehabilitacji po zabiegach operacyjnych

Rehabilitacja umożliwia powrót do sprawności. Wszystkie zabiegi chirurgiczne – szczególnie te wykonywane w znieczuleniu ogólnym (narkozie) – wiążą się z ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Wpływa na to dłuższe unieruchomienie pacjenta oraz działanie środków znieczulających i leków. Dodatkowym problemem jest ból pooperacyjny – wszystkie te czynniki mogą sprzyjać infekcjom, prowadzić do zaburzeń układu krążenia, ułatwiać rozwój powikłań zakrzepowych czy oddechowych, a także zaburzać czynności fizjologiczne.

Wdrożenie do leczenia operacyjnego fizjoterapii to sposób na skrócenie okresu hospitalizacji, zmniejszenie powikłań oraz szybszy powrót pacjenta do codziennego życia w pełnej sprawności.

Rehabilitacja po zabiegach operacyjnych - przebieg

Rehabilitację można rozpocząć nawet przed zabiegiem operacyjnym, dzięki czemu nasz organizm zostanie do niego odpowiednio przygotowany. Pacjent uczy się specjalnych ćwiczeń, które pomagają również w normalizacji zaburzeń czynności układu oddechowego i krążenia.

Terapię rozpoczyna się zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty – często już w pierwszej dobie po zabiegu. Zalecane są ćwiczenia przeciwzakrzepowe, oddechowe oraz ogólnousprawniające, a także wspomagające jak najszybszą pionizację organizmu. W przypadku zabiegów ortopedycznych rehabilitacja ma na celu jak najszybszy powrót pacjenta do pełnej sprawności ruchowej.

Metody stosowane w rehabilitacji pooperacyjnej

W zależności od miejsca zabiegu, jego rodzaju oraz następujących po nim powikłań w terapii po zabiegach chirurgicznych stosuje się metody:

  • przeciwbólowe – z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, terapii manualnej oraz masażu,
  • przeciwzakrzepowe i przeciwobrzękowe – m.in. manualny drenaż limfatyczny, kompresjoterapię przy użyciu aparatu Lympha-tron, kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne), zabiegi fizykalne,
  • wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia – naukę prawidłowego toru oddychania, mobilizację klatki piersiowej, wczesną pionizację,
  • wspomagające prawidłową pracę mięśni, więzadeł oraz innych struktur uszkodzonych podczas zabiegu – terapię manualną, ćwiczenia synergistyczne oraz metody specjalne, mające na celu utrzymanie prawidłowej masy mięśniowej, siły i wspomagające proces gojenia się tkanek,
  • utrzymujące prawidłowy zakres ruchu w stawie – terapię manualną, szynę CPM,
  • nauki wykonywania czynności dnia codziennego,
  • sprzyjające gojeniu się rany – mobilizację blizny, techniki terapii manualnej, fizykoterapię.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z oferty naszego Centrum fizjoterapii i rehabilitacji, gdzie zaopiekują się Państwem doświadczeni specjaliści.

Specjaliści wykonujący zabiegi
poznaj zespół naszych pracowników