Przebarwienia pojawiają się na skórze wraz z upływem lat i w dużej mierze są wynikiem długotrwałego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Laserowe usuwanie przebarwień to skuteczna metoda, aby pozbyć się nieestetycznych plam.
Przebarwienia skórne są powszechnym problemem, który dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Najwięcej ich powstaje na twarzy, dekolcie i rękach, czyli częściach ciała najbardziej narażonych na działanie promieni UV. Są wynikiem nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu skóry, produkowanego przez komórki zwane melanocytami. Melanocyty mają długie wypustki, przez które łączą się z komórkami naskórka – keratynocytami – i przekazują im owalne ciałka zawierające pigment (melanosomy). Od liczby i aktywności melanocytów zależy odcień naszej skóry, uwarunkowany genetycznie.
Do głównych przyczyn powstawania zmian pigmentacyjnych na skórze należą:
Melanocyty znajdują się w podstawnej warstwie naskórka i tam docelowo koncentruje się energia lasera. Kiedy jego wiązka przenika do skóry, powstają liczne mikrokanaliki, tworzące w rogowej warstwie naskórka niewielkie uszkodzenia. Właśnie dzięki temu energia przedostaje się tam, gdzie znajdują się melanocyty. Po zabiegu skóra jest lekko obrzęknięta, zaczerwieniona i mogą się pojawić małe strupki, jednak kiedy naturalnie odpadną (nie można ich zrywać), zmiany pigmentacyjne są zredukowane, a skóra staje się bardziej napięta i odmłodzona.
Przez kilka dni należy unikać środków dodatkowo podrażniających skórę, promieni UV, a także dbać o odpowiedni poziom nawilżenia. Szczegółowych informacji dotyczących pielęgnacji po zabiegu udzieli specjalista, który go wykonał.
Laserowe usuwanie przebarwień Zakopane – Centrum Kosmetologii Medical Clinic Podhale Art, ul. Chramcówki 7.