Operacja plastyczna nosa jest więc nie tylko sposobem na pozbycie się kompleksów, ale także na rozwiązanie problemów zdrowotnych. Najczęstsze cechy nosa, które chirurg plastyczny może modyfikować podczas zabiegu, to:
Operację plastyczną nosa wykonuje się najczęściej w celu poprawy wyglądu Pacjenta oraz jego samopoczucia i komfortu psychicznego. Zaleca się ją szczególnie osobom, które chciałyby zniwelować różnego rodzaju defekty i zniekształcenia nosa – zarówno wrodzone, jak i nabyte, np. na skutek wypadku, uderzenia lub innego urazu. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są także problemy zdrowotne, najczęściej związane z oddychaniem.
Operacja plastyczna nosa nie powinna być wykonywana u osób, u których zdiagnozowano:
Przeciwwskazaniem jest też ciąża i laktacja.
Plastykę nosa przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub pod pełną narkozą. Decyzja o zastosowanym znieczuleniu jest zależna przede wszystkim od zakresu operacji oraz tego, czy będzie ona przeprowadzana z ingerencją w tkanki kostne. Istnieją dwie techniki operacyjne – tzw. zamknięta oraz otwarta.
Procedura ta zapewnia lepszy dostęp do pola operacyjnego, a chirurg ma większe możliwości. Metoda „zamknięta” jest wykonywana przez dziurki od nosa. Czas trwania operacji plastycznej nosa zależy od wielu czynników. W przypadku pierwotnego zabiegu, u chorego nieobciążonego poważnymi chorobami współistniejącymi, przeciętny czas trwania zabiegu to średnio od 1 do 3 godzin, przy czym najwięcej czasu zajmuje totalna korekcja nosa. Najkrócej trwają procedury obejmujące jedynie część chrzęstną nosa, dłużej zaś zabiegi ingerujące w poszczególne struktury rusztowania kostnego.
Zmianę wyglądu nosa zauważa się tuż po zdjęciu opatrunków. Ostateczny wynik operacji można oceniać najwcześniej po upływie 3-6 miesięcy od zabiegu (m.in. ze względu na utrzymywanie się obrzęku tkanek przez pierwsze tygodnie), natomiast finalny rezultat operacji jest zależny w dużej mierze od przestrzegania zaleceń pooperacyjnych oraz zachodzenia w organizmie innych procesów, w tym zmian kształtu i masy ciała, zmian związanych z procesem starzenia itp.
Kilka tygodni przed zabiegiem powinno się zrezygnować z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu. Zaleca się także rezygnację z przyjmowania preparatów rozrzedzających krew, czyli zawierających np. kwas acetylosalicylowy, natomiast warto brać preparaty z witaminą C. Przynajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem ogranicza się ekspozycję na słońce. Pacjent zgłasza się do kliniki na czczo – minimum 6 godzin bez jedzenia, picia czy żucia gumy.
Po operacji Pacjent powinien zostać w klinice przynajmniej na jedną noc i powinien odpoczywać z uniesioną głową. Opatrunek pozostaje około 7–10 dni, natomiast tampony z przewodów nosowych usuwa się po 48–72 godzinach. Obrzęki i zasinienie w okolicach nosa i oczu utrzymują się do czterech tygodni, można na nie stosować zimne okłady.
W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu unika się jedzenia gorących, twardych oraz mocno przyprawionych potraw (zwiększają ryzyko krwawienia z nosa), sytuacji mogących doprowadzić do urazów, wysiłku, spania na boku (przez około 6 tygodni zalecana jest pozycja na wznak z poduszkami pod głową) oraz sauny, słońca i solarium (przez minimum 4 tygodnie).
Zapraszamy serdecznie do poradni chirurgii plastycznej w naszej klinice, gdzie operacje plastyczne nosa przeprowadzają wybitni, doświadczeni chirurdzy.